To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wewnętrzne uwarunkowania polityki zagranicznej Chin.
Wyznaczniki wewnętrzne polityki zagranicznej za prof. Pietrasiem dzielimy na:
materialno - społeczne(obejmują strukturę społeczną, istota klasowa państwa, potencjał gospodarczy i naukowo - techniczny, militarny w powiązaniu z ekonomicznym)
aksjologiczne(wartości polityczne, ideologia, kultura i tradycja narodowa, religia dominująca i wpływy innych religii)
demograficzne(liczba ludności, tempo przyrostu naturalnego, gęstość zaludnienia, narodowa struktura ludności)
geopolityczne(surowce, komunikacja, położenie geopolityczne, glebowe, hydrograficzne)
subiektywne(wyobrażenie państw o sobie)
Chińska Republika Ludowa została utworzona 1 października 1949 roku. Na czele państwa stoi prezydent (obecnie Hu Jintao). Funkcje władzy wykonawczej sprawuje rząd na czele z premierem (Wen Jiabao). Organem ustawodawczym jest Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych. Chiny zajmują powierzchnię 9 597 tys. km2. Są trzecim pod względem obszaru państwem na świecie, po Rosji i Kanadzie. Szacunkowa liczba ludności w lipcu 2010 roku wyniosła 1330,1 mln osób. Państwo chińskie składa się z 22 prowincji, 5 regionów autonomicznych, 4 miast wydzielonych (Pekin, Szanghaj, Tianjin, Chongqing) oraz 2 regionów specjalnych (Hong Kong oraz Makao). Stolicą kraju jest Pekin. Walutą jest yuan chiński (skrót międzynarodowy CNY, skrót chiński RMB). Średni kurs wymiany na koniec 2010 roku wynosił 1 USD =6,7852 RMB.
materialno - społeczne:
Ciągły, duży wzrost gospodarczy działa jak katalizator ekspansji na obce rynki - jak swój rynek nasiąka, trzeba gdzieś lokalizować kapitał i się idzie do obcych, poza tym obce rynki to rynki zbytu dla rodzimych towarów. Chrl zaczęło ograniczać swój wzrost gospodarczy(było to powodowane m.in. szybko postępującą inflacją) w 2011, gdzie w IV kwartale wyniósł on 8,7%(dla porównania w 2010 r. wzrost wynosił 10,4%)*
*Dane: Narodowe Biuro Statystyczne ChRL
Chiny stały się ważnym graczem jako eksporter. Choć niewątpliwie zmniejszyło się to w skutek kryzysu, jeszcze w pierwszej połowie 2009 r. Chiny wyprzedziły Niemcy(nieznacznie) jako lidera światowego eksportu. Zgodnie z danymi WTO ich wartość eksportu w okresie styczeń - czerwiec wyniosła 521,7 mld USD.
Napędzając odbudowę światowej gospodarki po kryzysie, chiński handel zagraniczny wzrósł w I kwartale 2010 roku o ponad 44%. Duże są też zmiany w dziedzinie technicznym - królestwo podróbek bardzo się podciąga ostatnio w sferze produktów elektronicznych.
Rozwój Chin sprawił, że zdegradowały środowisko. No a teraz niby włączają się w ogólny trend jego naprawy. No a że zajęły miejsce USA jako głównego śmieciarza to mają duże znaczenie na świecie. Przekłada się to na pozycję ChRL w międzynarodowych organizacjach i instytucjach, czego ewidentnym przekładem może być Bank Światowy w którym to podczas konferencji , która odbyła się 22 kwietnia 2010 roku zostały podjęte rozmowy o przyznaniu większego prawa głosu w BŚ państwom, których wzrost gospodarczy uczynił z nich ważnych globalnych graczy. BŚ planuje też podniesienie kapitału. Dyskusja dotycząca przyznania takim państwom jak Chiny, Brazylia, Indie i Rosja silniejszej pozycji w Banku Światowym, to “preludium do większej walki” o wpływy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym” .
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)