Wektory-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wektory-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Wektory: Zmianę położenia punktu materialnego nazywamy przemieszczeniem. Jeżeli punkt materialny porusza się od położenia A do położenia B, jego przemieszczenie przedstawia linia prosta łącząca A i B; kierunek przemieszczenia można określić rysując w pobliżu B ostrze strzałki, co wskazuje, że przemieszczenie odbywało się od A do B. Rzeczywista droga przebyta przez punkt nie musi być oczywiście linią prostą; strzałka przedstawia jedynie wypadkowy efekt ruchu, a nie prawdziwy ruch.
Wielkości, które zachowują się jak przemieszczenia, nazywane są wektorami. (wektor pochodzi z łac. i znaczy przewodnik , co kojarzy się z przemieszczeniem) Wektory są to więc wielkości, mające określoną zarówno wartość , jak i kierunek, zwrot oraz podlegają pewnym regułom dodawania. Przemieszczanie jest więc prototypem wektora. Innymi wielkościami fizycznymi, które można traktować jako wektory są np.: siła, prędkość, przyśpieszenie, natężenie pola elektrycznego, indukcja magnetyczna, grawitacja itp.
- współrzędne wektora
- długość wektora
- wektory jednostkowe wersory
Iloczyn wektor i skalar:
Iloczyn skalarny:
Iloczyn wektorowy:
wektor jest zawsze prostopadły do płaszczyzny jaką tworzą wektory i Zasada śruby - jeżeli ruch obrotowy pokazuje mnożenie to ruch postępowy pokazuje kierunek wektora ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz