Wartości graniczne parcia gruntu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wartości graniczne parcia gruntu - wykład - strona 1 Wartości graniczne parcia gruntu - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Wartości graniczne parcia gruntu
W zależności od rodzaju sprawdzanych stanów granicznych uwzględnia się albo war­tości charakterystyczne parcia (sprawdzenie stanów granicznych użytkowalności), albo wartości obliczeniowe (sprawdzanie stanów granicznych nośności). W przypadku obliczania stanów granicznych nośności współczynniki obciążeniowe. Wartość tych współczynników może być mniejsza lub większa od jedności, w zależności od tego, czy skutek działania obciążenia zwiększa czy zmniejsza bezpieczeństwo konstrukcji. Współczynniki obciążeniowe podane w normie obciążeń [33] odnoszą się do obli­czeń stanów granicznych gruntów. W przypadku obliczania stanów granicznych kon­strukcji, a to interesuje projektanta, współczynniki większe od jedności należy po­mnożyć przez 1,10, a mniejsze od jedności przez 0,90 (tabl. 7.5) [49].
Przy obciążeniach, których źródło znajduje się poza gruntem, a grunt jedynie pośredniczy w przekazywaniu ich na konstrukcje, należy stosować współczynniki obciążeń, pomijając wpływ rodzaju gruntu przekazującego obciążenie (odpowied­nie współczynniki dla obciążeń stałych lub zmiennych). Współczynniki tych obcią­żeń nie zależą od układu obciążeń [49].
Typowe rozkłady jednostkowego parcia czynnego, biernego i spoczynkowego pokazano na rysunku 7.16. Następnie zostaną przedstawione sposoby obliczania granicznych wartości parcia gruntu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz