Warstwowa struktura atmosfery

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warstwowa struktura atmosfery  - strona 1 Warstwowa struktura atmosfery  - strona 2

Fragment notatki:


WARSTWOWA STRUKTURA ATMOSFERY Atmosfera - to najbardziej zewnętrzna powłoka Ziemi (gazowa). W najniższej części atmosfera przenika się z litosferą, hydrosferą, biosferą, a jej górne partie stopniowo przechodzą w próżnię miedzy planetarną.
Mieszaninę gazowych składników atmosfery określa się jako powietrze atmosferyczne .
Pozostałe : Gazy szlachetne - hel, neon, krypton i ksenon
Inne gazy - metan, wodór, tlenek i podtlenek azotu, ozon i związki siarki radon jod, amoniak, pyły gleb, mikroorganizmy oraz substancje powstające w wyniku działalności gospodarczej człowieka
Warstwy atmosfery i ich charakterystyka Troposfera (najniższa)
Stratosfera
Mezosfera
Termosfera
Jonosfera
Egzosfera
T roposfera Rozciąga się od powierzchni Ziemi, aż do górnej granicy występowania chmur. Temperatura powietrza spada wraz z wysokością, w tropopauzie osiąga ok. -50ºC. Górna granica troposfery jest w przedziale od 8 km nad biegunami do 15-18 km nad równikiem. Jest to warstwa, gdzie kształtuje się pogoda. Stanowi ona ponad 80% całej masy atmosfery, gdyż wyżej rozrzedzenie jest tak duże, że na ogromne przestrzenie przypada niewiele masy.
Podstawowymi procesami zachodzącymi w tej warstwie są: 1 . Prądy konwekcyjne, gdzie cieplejsze powietrze jako lżejsze unosi się do góry, a chłodniejsze (cięższe) opada na dół 2 . Parowanie wody, która unosi się wraz z powietrzem w wyższe i chłodniejsze obszary, w skutek czego powietrze to nie jest w stanie przyjąć tak dużej ilości pary wodnej i następuję kondensacja (skraplanie), tworzą się chmury i może być opad deszczu. 3 . Powietrze i para wodna unosi się do tropopauzy, jedynie nieliczna część pary wodnej i różnych związków chemicznych jest w stanie przedostać się do stratosfery.
W troposferze zachodzi wiele reakcji chemicznych, np. utleniacze potrafią czyścić powietrze ze szkodliwych substancji: rodnik hydroksylowy, tworzący się w skutek działania światła słonecznego, oczyszczający atmosferę w dzień rodnik azotanowy, tworzący się w nocy i o wschodzie słońca, oczyszcza atmosferę w nocy Stratosfera Warstwa atmosfery ziemskiej położona między mezosferą a troposferą, od ok. 15 km. do ok. 55 km. nad powierzchnią Ziemi. Temperatura w stratosferze odwrotnie niż w troposferze zwiększa się wraz z wysokością, a przy górnej granicy tej warstwy - stratopauzie, na wysokości ok. 50km, jest już nawet dodatnia. To tutaj występuje największa koncentracja ozonu - większa część warstwy ozonowej leży właśnie w stratosferze. To właśnie dzięki niemu, a raczej dzięki temu, że jest on w stanie pochłaniać zakresy widma promieniowania słonecznego, w których jest przenoszona największa ilość energii, temperatura w tej warstwie wzrasta
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz