To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Walne zgromadzenie
9Niezależnie od przyjętego modelu zarządzania walne zgromadzenie jest najwyższym organem SE. Decyduje ono w sprawach, w których wyłączna właściwość zostaje przyznana mu przez rozporządzenie lub ustawodawstwo państwa członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SE, przyjęte w wykonaniu dyrektywy 2001/86/WE. Ponadto walne zgromadzenie decyduje w sprawach, w których właściwość została przyznana walnemu zgromadzeniu spółek akcyjnych, podległych prawu państwa członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SE, albo na podstawie prawa państwa członkowskiego, albo na podstawie statutu SE zgodnego z tymi prawami (art. 52 rozporządzenia).
Z zastrzeżeniem zasad ustanowionych w rozporządzeniu, w odniesieniu do organizacji i przebiegu walnych zgromadzeń, jak również do procedury głosowania obowiązują właściwe przepisy prawne, które stosuje się do spółek akcyjnych w państwie członkowskim, w którym mieści się statutowa siedziba SE (art. 53 rozporządzenia). Zgodnie z art. 54 rozporządzenia walne zgromadzenie SE odbywa się co najmniej raz w roku kalendarzowym, w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku gospodarczego, chyba że prawo państwa członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SE, stosowane do spółek akcyjnych prowadzących ten sam rodzaj działalności co SE, przewiduje konieczność częstszego odbywania zgromadzeń. Państwo członkowskie może jednak przewidzieć, że pierwsze walne zgromadzenie może się odbyć w terminie do 18 miesięcy po powstaniu SE. Walne zgromadzenia mogą być zwoływane w dowolnym terminie przez organ zarządzający, administracyjny, nadzorczy lub jakikolwiek inny organ lub też organ właściwy, zgodnie z prawem krajowym, stosowanym do spółek akcyjnych państwa członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SE.
Akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej 10% kapitału zakładowego mogą wystąpić z wnioskiem o zwołanie walnego zgromadzenia, jak również umieszczenie określonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia. Statut albo ustawodawstwo krajowe mogą przyznać te uprawnienia akcjonariuszom reprezentującym mniej niż 10% kapitału zakładowego na tych samych warunkach, które stosuje się do spółek akcyjnych. Wniosek o zwołanie walnego zgromadzenia musi zawierać punkty porządku obrad. Jeżeli po złożeniu określonego wyżej wniosku walne zgromadzenie nie odbędzie się w wymaganym terminie, względnie nie później niż w terminie dwóch miesięcy od wystąpienia z wnioskiem, sąd lub organ administracyjny posiadający właściwość miejscową w odniesieniu do statutowej siedziby SE może zażądać zwołania walnego zgromadzenia w określonym terminie lub upoważnić akcjonariuszy, którzy złożyli wniosek, lub ich przedstawicieli do zwołania walnego zgromadzenia. Reguła ta pozostaje bez uszczerbku dla przepisów prawa krajowego, które dopuszczają, aby sami akcjonariusze zwoływali walne zgromadzenia (art. 55 rozporządzenia). Ponadto zgodnie z art. 56 rozporządzenia akcjonariusz lub akcjonariusze, którzy reprezentują co najmniej 10% kapitału zakładowego SE, mogą wystąpić z wnioskiem, aby jeden lub kilka dodatkowych punktów zostało włączonych do porządku obrad walnego zgromadzenia, przy czym procedury i terminy, które stosuje się do takich wniosków, ustanawiane są przez prawo krajowe państwa członkowskiego, w którym mieści się statutowa siedziba SE, lub, w przypadku ich braku, przez statut SE. Powyższy stosunek udziału w kapitale zakładowym może zostać zmniejszony przez statut lub prawo państw
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)