Walka z archetypami

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Walka z archetypami - strona 1

Fragment notatki:

Korzyści anoreksji: walka z archetypami:
Bogata literatura przedmiotu wskazuje na wręcz rozpaczliwe poszukiwanie własnej tożsamości przez osoby z anoreksją poszukiwania oraz wybór przez nią tożsamości opartej tylko na wyglądzie zewnętrznym, w którym dominuje szczupły, wręcz dziecięcy lub chłopięcy wygląd. Korzyści z anoreksji w sensie walki z archetypami
- zniszczenie złego ciała i zniknięcie
- powrót do dzieciństwa: bycie dzieckiem
„Nareszcie! Znowu jestem małą dziewczynką, która siedzi na kolanach swojego taty. Jego cudownym szczęściem, nadzieją i radością. Jeszcze wierzę, że tak będzie zawsze” (Lachowicz 2005, s. 7 - 8). „Matka mnie nie zauważa, ciągle zajęta karmieniem i przewijaniem. Ojczym kupuje pierwsze pampersy, żeby nie trzeba było prać. Podkradam jednego wkładam sobie pod pidżamę. Udaję, że znowu jestem małym dzieckiem, któremu rodzice zmieniają pieluchy, które głaszczą, przytulają, reagują na każdy płacz. Dlaczego nie mogę leżeć tak blisko matki, dlaczego nie mogę zasnąć w jej ramionach, dlaczego ojciec nie pochyla się nad moim łóżkiem? Gdybym mogła stać się maleńka, jak to zrobiła Alicja z Krainy Czarów, wypiłabym cała butelkę tajemniczego płynu … (s. 23). Bardzo często osoba z anoreksją żałuje, że nie jest mężczyzną z powodu, niższego statusu kobiet w społeczeństwie i licznych archetypów związanych z negatywną kobiecością.
„Miałam być upragnionym pierworodnym synem, jestem dziewczyną, ale umiem łazić po drzewach, nie boję się ciemności, potrafię sterować łodzią i rozstawić namiot. Tata jest dumny. Może gdybym była chłopakiem, toby mnie nie zostawił? Przez chwilę myślę, żeby zmienić płeć, słyszałam o takich operacjach” (Lachowicz 2005 s. 12). Doskonałą literacką ilustracją chęci zmiany płci, jest „Białe małżeństwo” Stanisława Różewicza (…). Chociaż ten wybitny dramat nie wspomina o anoreksji, jednak bardzo wyraźnie przedstawia kryzys dorastania, który bohaterka rozwiązuje symbolicznie zmieniając płeć. Wypowiedź jednego z reżyserów przedstawienia „Białe małżeństwo” „ Wydaje mi się, że to, co dziś w `Białym małżeństwie' może być szczególnie ważne i nośne, to konflikt między duszą i ciałem, historia dziewczyny, która nie może sobie z tym konfliktem poradzić. Ten problem dotyczy wielu młodych ludzi. Coraz częściej dostrzegany jest przez media. Dziś młodzi ludzie bardzo otwarcie o tym mówią i piszą. Nie wiedząc o tym, dotykają zmagań Bianki (…) .'Białe małżeństwo' stawia kilka podstawowych pytań. - Dlaczego wchodzę w związek z drugim człowiekiem? Czego oczekuję od niego, a czego się boję? Są też pytania o własną tożsamość: kim naprawdę jestem, czy dobrze mi w mojej skórze? Wreszcie - czym jest okres dojrzewania?” ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz