Uwarunkowania i ograniczenia polityki- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 854
Wyświetleń: 2562
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uwarunkowania i ograniczenia polityki- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Uwarunkowania i ograniczenia polityki.
Ideologiczne
Ideologia nazizmu i komunizmu determinowała wszelkie działania polityczne, polityka stała się środkiem tymczasowym do wyższego celu.
Ideologia to teoria działania ludzkiego. Pojęcie to pochodzi od Destuta de Tracy i oznacza naukę, która ma wyjaśniać związki między doznaniami a ideami. Dla Marksa ideologia jest pochodną okoliczności społecznych, wynika z wszelkiego myślenia. Każda myśl, pogląd wywodzi się z jakiejś ideologii(nawet nihilista wywodzi od jakichś wartości - wartością jest jej brak).
Ideologia dzieli polityków, w ujęciu polityki ogólnej, na trzy grupy:
- zdobywających władzę poprzez demokratyczne wybory
- poprzez zamach stanu
- poprzez rewolucję
Sposób zdobywania władzy pokazuje od jakiej ideologii, systemu wartości wychodzą.
W polityce szczegółowej już trudniej jest zauważyć wpływ ideologii. Możemy wyróżnić cztery poziomy wpływu ideologii na politykę szczegółową:
1. Poszczególny obszar życia społecznego, każdy problem, podlega innej interpretacji, opisowi, nie ma co do nich zgody. Polityka merytoryczna jest bowiem zawsze „czyjąś” polityką, czyimś pomysłem.
2. Przy każdym pomyśle politycznym, nie ma ustalonego mechanizmu środków, wybór metod realizacji celów politycznych zależy od ideologii, jaką się wyznaje. Każda polityka merytoryczna(pomysły polityczne) jest konfrontacją wzajemnie wykluczających się projektów(np. wybór metody wychodzenia z kryzysu zależy od ideologii).
3. Projekty metod się wykluczają, więc stosowanie ich jednocześnie jest nieefektywne(mimo to zdarza się to w polityce).
4. Ważna jest też ocena czyjejś fachowości, a więc fakt, czy ktoś potrafi wpływać na politykę, czy nie.
Systemowe
Narodowe
Technologiczne
Prakseologiczne
Ideologia w polityce ujawnia się poprzez doktrynę czy myśl polityczną. Cyt. Muszyńskiego, ideologia to, ogólnie mówiąc zespół poglądów na świat i życie ludzkie, ukształtowanych w procesie rozwoju cywilizacyjnego, opartych na wyznawanych wartościach, przekonaniach i zasadach, inspirujących postawy i zachowania, które mają doprowadzić do określonych celów kulturalnych, ekonomicznych czy politycznych.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz