. Uwagi ogólne
Mimo że spółka komandytowa należy do najstarszych - już w średniowieczu pozwalała na przekazywanie pieniędzy lub towarów kupcom, którzy obracali tymi pieniędzmi bądź sprzedawali towary - zastosowanie jej w praktyce było raczej niewielkie, ponieważ dość późno wprowadzono w życie przepisy o tej spółce. Obecnie jest to popularna forma dla wielu przedsięwzięć prawniczych.
Zaletą spółki komandytowej jest to, że istnieje tu możliwość połączenia działań gospodarczych dwóch różnych grup osób: tych, którzy dysponują czasem, umiejętnościami i pomysłem, oraz tych, którzy dysponują tylko kapitałem i chcą go korzystnie ulokować. Za atrakcyjnością tej spółki przemawiają ponadto względy podatkowe. Jest ona bowiem wygodnym mechanizmem złagodzenia ciężarów podatkowych dla inwestorów spółek kapitałowych.
9Zgodnie z art. 102 k.s.h. spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
W sprawach nieuregulowanych w dziale dotyczącym spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. W konsekwencji kwestie te zostały omówione w rozdziale dotyczącym spółki jawnej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)