Utwór jako przedmiot prawa autorskiego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Utwór jako przedmiot prawa autorskiego-opracowanie - strona 1 Utwór jako przedmiot prawa autorskiego-opracowanie - strona 2 Utwór jako przedmiot prawa autorskiego-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Utwór jako przedmiot prawa autorskiego.
Utwór - prawo autorskie stanowi, że podmiotem jego ochrony jest to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Utwór (dobro), aby mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi się przejawiać w jakiejkolwiek sposób tzn.: musi zostać przekazane ze świadomością twórcy do świadomości choćby jednej osoby poza nim. Podmiot prawa autorskiego. Twórca jako podmiot prawa autorskiego.
Prawo autorskie przysługuje twórcy. Twórcą może być tylko człowiek, osoba fizyczna, nie może to być osoba prawna, maszyna. Prawo autorskie nie wprowadza żadnych ograniczeń co do osoby twórcy. Dla prawa autorskiego nie maja najmniejszego znaczenia stopień zdolności do czynności prawnych, świadomości tworzenia czy inne kwestie. Wyjątek to producent - wydawca
Prawo autorskie stanowi, że twórcą jest każda osoba, która jest autorem dzieła, utworu (twórcą może być tylko człowiek, osoba fiz.). Każdemu twórcy przysługuje prawo autorskie. Prawo autorskie nie wprowadza żadnych ograniczeń co do osoby twórcy. Dla pr. aut. nie ma znaczenia stopień zdolności do czynności prawnych, wiek, wykształcenie czy inne kwestie.
Autorskie prawa majątkowe.
Twórcy i jego spadkobiercom przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 5% ceny dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego oraz rękopisów utworów literackich i muzycznych. Do zapłaty tego wynagrodzenia jest obowiązany sprzedawca, a gdy działa na rzecz osoby trzeciej, odpowiada z nią solidarnie. 2. Sprzedawca jest obowiązany do ujawnienia osoby trzeciej, o której mowa w ust. 1. Z obowiązku tego może się zwolnić płacąc należne wynagrodzenie. 3. Zrzeczenie się wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, jest nieważne, chyba że dotyczy wymagalnej wierzytelności. Prawo majątkowe zwane droit de suite
Powstało we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Art. 19, twórcom i jego spadkobiercom przysługuje prawo wynagrodzenia w wysokości 5% ceny dokonanych zawodowo (aukcje, giełdy, antykwariaty) sprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego oraz rękopisów literackich i muzycznych . Do zapłaty wynagrodzenia zobowiązany jest sprzedawca.
Autorskie prawa osobiste.
Autorskie prawa osobiste są:
wieczyste (nigdy nie gasną)
są niezbywalne (autor nie może się ich zrzec)
Autorskie prawa osobiste często porównuje się do praw ojcowskich, analogia jest głęboka. Prawo autorskie chroni związek autora z jego dziełem. ?Prawo autorskie napełnia treścią ten związek (art. 16)


(…)

… (czasami autor może zakazać korzystania ze swojego utworu (np. autor podręcznika z kryminalistyki, który miał służyć służbom był rozpowszechniany w zakładach poprawczych)
Plagiat.
Przestępstwo plagiatu
1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności…
… stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia; twórca może również żądać naprawienia wyrządzonej szkody, jeżeli działanie naruszającego było zawinione.
Prawo wzorów przemysłowych.
WZOREM PRZEMYSŁOWYM - jest nowa i oryginalna, nadająca się do wielokrotnego odtwarzania postać utworu przejawiająca się w szczególności w jego kształcie, właściwościach, barwie, rysunku i ornamencie. Na wzór ten może być udzielone PRAWO Z REJESTRACJI - pozwalające na nabycie wyłącznego prawa korzystania ze wzoru w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze RP. Czas trwania tego prawa wynosi 25 lat od daty dokonania zgłoszenia wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym. Prawa tego nie udziela się na wzory przemysłowe, których wykorzystywanie jest sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami oraz na wzory…
… do lat 3.
2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie. 3. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne, podlega grzywnie, karze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz