Utrata Obywatelstwa Polskiego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Utrata Obywatelstwa Polskiego - strona 1 Utrata Obywatelstwa Polskiego - strona 2 Utrata Obywatelstwa Polskiego - strona 3

Fragment notatki:

Utrata Obywatelstwa Polskiego. Utrata obywatelstwa polskiego może nastąpić tylko poprzez zrzeczenie się obywatelstwa polskiego. Zgodę na zrzeczenie udziela Prezydent RP ( do 98 r obowiązywały przepisy również o możliwości pozbawieniu obywatelstwa polskiego ) na wniosek samego zainteresowan e go. Zgodnie z zasadą jednolitości obywatelstwa w rodzinie jeżeli dotyczy to obojga rodziców zrzeczenie rozciąga się na dzieci pozostające pod ich opieką rodzicielską Jeżeli zgoda na zrzeczenie się jest udzielona j ednemu z rodziców to rozciąga się na dzieci pozostające pod jego władzą rodzicielską gdy drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska lub nie jest obywatelem polskim, albo gdy jest obywatelem polskim i wyraził zgodę na utratę obywatelstwa polskiego przez dzieci. Taka zgoda musi być wyrażona przed właściwym organem ( starosta ).
Gdy nie ma zgody miedzy rodzicami lub gdy występują trudne do przezwyciężenia przeszkody każde z rodziców może zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie ( art. 13 ust.4 ) , który rozstrzyga w interesie dziecka. Zmiana imion i nazwisk w prawie polskim. (Ustawa z dnia 15.11. 1956 r o zmianie imion i nazwisk).
Imię i nazwisko są to dobra osobiste, które podlegają szczególnej ochronie. Imię i nazw i sko spełnia funkcję identyfikacji jednostki w społeczeństwie. Ustawa z 15.11.1956r o zmianie imion i nazwisk dopuszcza zmianę imion i nazwisk. Ubiegać się o zmianę może: obywatel polski, ale też osoba która nie posiada żadnej przynależności państwowej i która nie ma obywatelstwa jeśli ma miejsce zamieszkania w Polsce.
Postępowanie wszczyna się na wniosek zainteresowanego a nie z urzędu ( brak ingerencji organu w sferę dóbr osobistych ). We wniosku musi być wskazane nowe imię i nazwisko . Jeśli kobieta używa nazwiska męża to może zmienić nazwisko rodowe. Zasada względnej stabilizacji - zmiana nazwiska dokonana być może albo na gruncie prawa rodzinnego - opiekuńczego albo administracyjnego .
Przesłanka zmiany nazwiska i imienia to ważne względy - art. 2 ust.1 „ wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
W szczególności ważne względy zachodzą gdy wnioskodawca nosi nazwisko : Ośmieszające, albo nielicujące z godnością człowieka. O brzmieniu nie polskim. Ustawodawcy wydawało się ,że ktoś kto nosi nazwisko o takim brzmieniu, będzie chciał je zmienić. Jest to najczęściej w praktyce wykorzystywana przesłanka. posiadające formy imienia, a także jeżeli wnioskodawca pragnie zmienić nazwisko na n

(…)

… załatwia Prezydent miasta stołecznego Warszawy ( jako organ wykonawczy Gminy Warszawa Centrum ).
Art.9 - o zmianę nazwiska może wystąpić Polak mieszkający za granicą wówczas podanie w tej sprawie składane jest za pośrednictwem konsula.
Art. 9 ust. 2 właściwość miejscową starostów w stosunku do osób zamieszkałych za granicą określa kolejno :
* ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce,
* ostatnie miejsce…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz