To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Utrata Obywatelstwa Polskiego. Utrata obywatelstwa polskiego może nastąpić tylko poprzez zrzeczenie się obywatelstwa polskiego. Zgodę na zrzeczenie udziela Prezydent RP ( do 98 r obowiązywały przepisy również o możliwości pozbawieniu obywatelstwa polskiego ) na wniosek samego zainteresowan e go. Zgodnie z zasadą jednolitości obywatelstwa w rodzinie jeżeli dotyczy to obojga rodziców zrzeczenie rozciąga się na dzieci pozostające pod ich opieką rodzicielską Jeżeli zgoda na zrzeczenie się jest udzielona j ednemu z rodziców to rozciąga się na dzieci pozostające pod jego władzą rodzicielską gdy drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska lub nie jest obywatelem polskim, albo gdy jest obywatelem polskim i wyraził zgodę na utratę obywatelstwa polskiego przez dzieci. Taka zgoda musi być wyrażona przed właściwym organem ( starosta ).
Gdy nie ma zgody miedzy rodzicami lub gdy występują trudne do przezwyciężenia przeszkody każde z rodziców może zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie ( art. 13 ust.4 ) , który rozstrzyga w interesie dziecka. Zmiana imion i nazwisk w prawie polskim. (Ustawa z dnia 15.11. 1956 r o zmianie imion i nazwisk).
Imię i nazwisko są to dobra osobiste, które podlegają szczególnej ochronie. Imię i nazw i sko spełnia funkcję identyfikacji jednostki w społeczeństwie. Ustawa z 15.11.1956r o zmianie imion i nazwisk dopuszcza zmianę imion i nazwisk. Ubiegać się o zmianę może: obywatel polski, ale też osoba która nie posiada żadnej przynależności państwowej i która nie ma obywatelstwa jeśli ma miejsce zamieszkania w Polsce.
Postępowanie wszczyna się na wniosek zainteresowanego a nie z urzędu ( brak ingerencji organu w sferę dóbr osobistych ). We wniosku musi być wskazane nowe imię i nazwisko . Jeśli kobieta używa nazwiska męża to może zmienić nazwisko rodowe. Zasada względnej stabilizacji - zmiana nazwiska dokonana być może albo na gruncie prawa rodzinnego - opiekuńczego albo administracyjnego .
Przesłanka zmiany nazwiska i imienia to ważne względy - art. 2 ust.1 „ wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
W szczególności ważne względy zachodzą gdy wnioskodawca nosi nazwisko : Ośmieszające, albo nielicujące z godnością człowieka. O brzmieniu nie polskim. Ustawodawcy wydawało się ,że ktoś kto nosi nazwisko o takim brzmieniu, będzie chciał je zmienić. Jest to najczęściej w praktyce wykorzystywana przesłanka. posiadające formy imienia, a także jeżeli wnioskodawca pragnie zmienić nazwisko na n
(…)
… załatwia Prezydent miasta stołecznego Warszawy ( jako organ wykonawczy Gminy Warszawa Centrum ).
Art.9 - o zmianę nazwiska może wystąpić Polak mieszkający za granicą wówczas podanie w tej sprawie składane jest za pośrednictwem konsula.
Art. 9 ust. 2 właściwość miejscową starostów w stosunku do osób zamieszkałych za granicą określa kolejno :
* ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce,
* ostatnie miejsce…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)