Usuwanie odpadów stałych- opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Usuwanie odpadów stałych- opracowanie - strona 1 Usuwanie odpadów stałych- opracowanie - strona 2 Usuwanie odpadów stałych- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Usuwanie odpadów stalych: Odpady do środowiska: - składowanie w beczkach, pryzmach, na wysypiskach - zrzuty na glebę - studzienki, do których zrzuca się odpady Substancje przechodzą do wód gruntowych - deszcz gdy pada na źle odizolowane od gleby składowisko odpadów, powoduje „wmywanie” zanieczyszczeń w glebę i ich przenikanie do wód gruntowych II wojna światowa - gwałtowny rozwój przemysłu, olbrzymie ilości odpadow przemysłowych, brak świadomości skutków zrzucania odpadów do środowiska (oddziaływanie na zdrowie ludzi) Struktura odpadów stałych: 75% - przemysł wydobywczy i produkcja paliw 13% - rolnictwo 9,5% - przemysł 1,5% - gospodarstwa domowe (47,5% z tego to resztki żywności) 1% - osady po oczyszczaniu ścieków komunalnych metody utylizacji odpadów stałych: - fizyczne - chemiczne - biologiczne (1/3 odpadów jest utylizowana z wykorzystaniem tych metod) Recycling - ponowne wykorzystanie materiałów w wytwarzaniu tego samego produktu.
Wysypisko śmieci - teren, na który wywozi się (deponuje) ospady stałe. Powinny być budowane na glebach bogatych w gliny, ponieważ spowalnia to procesy powstawania odcieków. Odcieki z wysypiska - LANDFILL LEACHATE Właściwości odciekow: PH - 5,5 - 8 BZT - 5000 - 80 000 ChZT - 50 000 - 100 000 Azotany - -0,1 - 1000
Wysypisko powinno mieć kominy i system rór do zbierania gazu wysypiskowego, powinno być zaizolowane warstwą gliny i nieprzepuszczalną geowłókniną i mieć system drenaŜowy, zbierający odcieki Kompost - nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu (butwienie) przez mikroorganizmy poprzez proces kompostowania w pryzmach kompostowych, kompostownikach lub specjalnych bioreaktorach, tudzież toaletach kompostujących. Kompost wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną, poprawia wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych, a także jako nawóz organiczny w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, w parkach i ogrodach. Kompostowanie (organiczny recykling) - naturalna metoda unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów, polegająca na rozkładzie substancji organicznej przez mikroorganizmy - bakterie tlenowe, nicienie, etc. Jest to proces przetwarzania substancji w kontrolowanych warunkach w obecności tlenu (powietrza), w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Kompostowanie jest kontrolowanym rozkładem materii organicznej. Zamiast pozwalać naturze na powolny rozkład biomasy, kompostowanie zapewnia optymalne środowisko, w którym organizmy kompostujące mogą się najlepiej rozwijać. Aby wyżywić najbardziej aktywne mikroby, w skład materii poddanej kompostowaniu muszą wchodzić następujące składniki:

(…)

… - dostępnosć skladników odżywczych Optymalne warunki kompostowania: C:N - 30:1 - 25:1 Wilgotność 50-60% Tlen >>5% pH - 8-9 (chyba) Temp - 45 - 50st. C (prawdopodobnie ☺ ) Współkompostowanie: - kompost mieszamy z osadem ściekowym - rozkład powoduje wydzielanie ciepła, które zabija patogeny - kompost może potem być wykorzystany do nawożenia gruntów - najwięcej składników odżywczych jest w kompoście kuchennym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz