To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
02.03.2009 Ustrój samorządu terytorialnego- wykład
Ustrój terytorialny :
-pojęcie konstytucyjne
-pojęcie szersze niż samorząd terytorialny
- system władz publicznych z punktu widzenia terytorialnej organizacji kraju, który jest niezbędny w każdym państwie do jego sprawnego działania [definicja]. Konieczność wynikająca z faktu iż państwo w związku ze swoim skomplikowaniem musi zostac zorganizowane
Podział terytorialny :
-r ozczłonkowanie państwa na jednostki którym przypisuje się realizacje zadań publiczny ch Jaki powinien być samorząd?
-pragmatyzm (samorząd powinien być skuteczny)
-powinien wyrażac określony system wartości (jakieś wartości aksjologiczne)
Fundamentalne zasady dotyczące samorządu terytorialnego które możemy znaleść w Konstytucji: a) Zasada Pomocniczości -zawarta w preambule konstytucji « ...jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich w spólnot .... »
-ma fundamentalne znaczenie - nazuje takie zorganizowanie/ukształtownie realizacji zadań publicznych w państwie aby każdy mieszkaniec mógł samodzielnie zaspokoić swoje potrzeby (zrealizować obowiązki egzekować swoje prawa)
-znaczenie w Uni Europejskiej - żadne panstwo nie zostanie przyjęte do UE jeśli w swoim ustroju nie zawrze zasady pomocniczości
-zasada pomocniczości a ustrój (zasada pomocniczości w sferze ustrojowej) - oznacza takie rozłożenie zadań publicznych zgodnie z którym państwo wykonuje tylko te zadania które nie mogą być wykonane przez samych obywatelii (pańswo bierze na siebie obowiązki których wspólnota nie jest w stanie wykonać)
Dwa aspekty pomocniczości:
- aspekt negatywny - państwo , władza administracyjna tego panstwa nie powinna przeszkadzać w akrywności lokalnej
- aspekt pozytywny - państwo powinno pobudzać tą aktywność (wspierać) Normatywna warstwa zasady pomocniczości
-zasada ta znajduje swoje odzwierciedlenie w konstytucji i systemie ustaw samorządowych
- zasada pomocniczości związana jest z zasadą decentralizacji Konstytucja art 15 Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej. Zasadniczy podział terytorialny państwa uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zapewniający jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań publicznych określa ustawa.
Decentralizacja - oznacza takie rozłożenie zadań miedzy stopniem centralnym a niższymi stopniami w którym nie występuje hierarchiczne podporządkowanie organów niższych organom wyższym
(…)
… odpowiedzialność. Inne formy decentralizacji :
Konstytucja
Art. 17.
W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.
W drodze ustawy można tworzyć również inne rodzaje samorządu. Samorządy te nie mogą naruszać wolności wykonywania zawodu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)