Ustrój samorządu terytorialnego - Informatyzacja Urzędów Stanu Cywilnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 448
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustrój samorządu terytorialnego - Informatyzacja Urzędów Stanu Cywilnego - strona 1

Fragment notatki:

Informatyzacja Urzędów Stanu Cywilnego
stan obecny:
Dzisiaj jeśli obywatel urodzony we Wrocławiu, chce zawrzeć związek małżeński w Gdańsku z kobietą urodzoną w Rzeszowie, to każde z przyszłych małżonków musi stawić się osobiście w USC, który sporządził akt urodzenia i pobrać odpis tego aktu, a następnie dostarczyć go do USC w Gdańsku.
stan po wdrożeniu pl.ID:
W przyszłości wystarczy, że obywatel stawi się w USC, w którym chce np. zawrzeć związek małżeński, a urząd sam zdobędzie odpowiedni odpis aktu urodzenia.
3. Przebudowa modernizacja i integracja istniejących rejestrów państwowych
stan obecny:
Dzisiaj dane obywatela przechowywane w różnych rejestrach nie są ze sobą powiązane. Obywatel musi za każdym razem podawać te same dane przy załatwianiu różnych spraw, nawet w tym samym urzędzie.
stan po wdrożeniu pl.ID:
W przyszłości obywatel nie będzie musiał podawać wciąż tych samych danych w każdym urzędzie. Urzędy będą mogły pobierać je z rejestrów państwowych lub wymieniać między sobą.
TROCHĘ HISTORII:
Kroki milowe budowy elektronicznego dowodu osobistego
Przebudowa rejestrów państwowych: Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) oraz Ogólnopolskiej Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Dowodów Osobistych (OEWiUDO)
W latach 70-tych ubiegłego stulecia powstał rejestr PESEL, którego zadaniem było nadawanie obywatelom numeru ewidencyjnego oraz rejestrowanie danych o obywatelach (w szczególności o zameldowaniu, stanie cywilnym oraz posiadanym dokumencie tożsamości). Rejestr OEWiUDO miał za zadanie zbieranie danych o dowodach osobistych polskich obywateli.
Od 2008 roku Centrum Projektów Informatycznych pracuje nad wdrożeniem nowych metod, dzięki którym zasilane będą rejestry państwowe oraz zostaną zmodernizowane mechanizmy udostępniania danych. Dotychczas opracowano nową architekturę Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), przeniesiono dane z systemu „Jantar” do nowych baz danych, rozpoczęto budowę SRP oraz dostawę urządzeń, aplikacji i licencji na potrzeby rejestrów państwowych.
Dodatkowo na potrzeby wydawania dowodów osobistych wyposażonych w mikroprocesor zbudowany został system „Public Key Infrastructure”, który będzie generował certyfikaty: dowodu osobistego oraz podpisu osobistego.
FINANSOWANIE PROJEKTU:
Całkowita wartość projektu wynosi 370 mln PLN brutto, z czego:
85% - to środki pochodzące z UE - 7. oś Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego); ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz