Ustrój polityczny Francji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 952
Wyświetleń: 1911
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustrój polityczny Francji - strona 1 Ustrój polityczny Francji - strona 2 Ustrój polityczny Francji - strona 3

Fragment notatki:

Władza wykonawcza Władza wykonawcza we Francji sprawują dwie instytucje: prezyde nt Republiki oraz premier .
Prezydent Republiki Zgodnie z konstytucją prezydent Republiki (fr. P résident de la République ) miał być wybierany na siedem lat, jednak obecnie jego kadencję skrócono do pięciu lat ( ref erendum konstytucyjne w 2000 roku). To prezydent desygnuje kandydata na premiera, przewodzi Radzie Ministrów, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych oraz ma prawo parafowania traktatów międzynarodowych . Prezydent ma prawo poddawania różnych kwestii politycznych pod referendum oraz może rozwiązać Zgromadzenie Narodowe. W sytuacjach nadzwyczajnych prezydent może przejąć pełnię władzy w państwie.
Zgodnie z systemem stworzonym przez de Gaulle'a prezydent ma dużą władzę. Jeżeli w parlamencie dominuje jego frakcja polityczna, to on decyduje kto będzie premierem oraz określa cele polityczne rządu. Jednak gdy frakcja prezydencka stanowi mniejszość parlamentu, prezydent musi wyznaczyć premiera wywodzącego się z opozycyjnej wobec siebie większości. Zjawisko względnej współpracy pomiędzy premierem i prezydentem wywodzącymi się z przeciwnych obozów politycznych nosi miano koabitacji i po raz pierwszy opisano je właśnie we Francji.
W takiej sytuacji znalazł się prezydent Jacques Chirac w okresie od maja 1995 roku.
Rada Ministrów Francuski rząd (fr. gouvernement ) , któremu przewodniczy premier Francji (fr. Premier ministre ), wykonuje swoje uprawnienia konstytucyjne z pomocą służby cywilnej oraz sił zbrojnych . Gabinet jest odpowiedzialny przed parlamentem . Zgromadzenie Narodowe ma prawo przegłosowania wotum nieufności , co powoduje dymisję rządu. Ministrowie muszą udzielać odpowiedzi na pytania zadawane przez członków parlamentu zarówno na piśmie jak ustnie, co określa się po francusku jako questions au gouvernement . Jednocześnie ministrowie mają obowiązek stawiać się na posiedzeniach komisji dotyczących kierowanych przez nich resortów .
Zgodnie z tradycją rada ministrów składa się z następujących urzędników
ministrów , wiceministrów ( mi nistres délégués ), sekretarzy stanu ( secrétaires d'état ), W historii Piątej Republiki niektórzy ministrowie mieli też tytuł wicepremiera ( ministres d'État ), ale miał on znaczenie wyłącznie prestiżowe. Ilość ministrów oraz podział kompetencji zmieniał się w różnych gabinetach. Jednak pewne najważniejsze funkcje i urzędy pozostawały niezmienne:
Ministerstwo Finansów ( podatki i budżet ), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (bezpieczeństwo, władze lokalne ), Ministerstwo Sprawiedliwości (więzienia, obsługa sądów, nadzór nad prokuraturą ), Mini sterstwo Edukacji

(…)

… przepisy sprzeczne z Deklaracją Praw Człowieka i Obywatela (fr. Déclaration des Droits de l'Homme et du Citoyen) oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka.
Trybunał Konstytucyjny składa się z 9 sędziów z czego 3 jest mianowanych przez prezydenta, 3 przez marszałka Senatu i 3 przez marszałka Zgromadzenia Narodowego.
Sądy rozrachunkowe
Sądownictwo rozrachunkowe zajmuje się audytem finansów państwa…
…, przyznawanie obywatelstwa, emigrację, małżeństwa oraz prawa rodzicielskie, dziedziczenie, darowizny, ściganie i karanie za najcięższe przestępstwa, procedury karne, amnestie, powoływanie sądów oraz uprawnienia sędziów, prokuratorów i adwokatów, postawę opodatkowania, jego wysokość i sposób ściągania podatków jak również politykę monetarną, ordynacje wyborcze do ciał obieranych w wyborach powszechnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz