To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ustanowienie spadkobiercy - termin techniczno-prawny zastrzeżony dla powołania spadkobiercy w testamencie.
Spadkobierca może powołać każdą osobę, która żyje lub istnieje w określonej przez niego części.
W miarę możliwości testament należy tak tłumaczyć, aby wola testatora była realizowana. Spadkodawca nie musi używać sformułowań „dziedziczy”, ale musi z nich wynikać jego wola.
Najlepiej gdy spadkobierca jest wymieniony z imienia i nazwiska, albo np. „mojej jedynej córce”, „najukochańszej osobie”.
Spadkodawca może przeznaczyć spadek jednej osobie lub kilku, przy czym jeśli powołuje kilka osób powinien wskazać przeznaczone im części. jeśli tego nie uczynił wtedy wchodzi w grę
- pierwsza reguła interpretacyjna - dziedziczą w częściach równych
Spadkodawca może powołać z testamentu te same osoby, które dziedziczyłyby z ustawy, ale musi określić przypadające im części (np. żonie 70%, córce 30%).
Kolejna reguła wchodzi w grę, jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie poszczególne przedmioty, które wyczerpują prawie cały spadek. W takim przypadku, przyjmuje się w razie wątpliwości, że osoba ta nie jest zapisobiorcą, lecz spadkobiercą powołanym do całości spadku (dziedziczy także inne rzeczy niewymienione (+), odpowiada także za długi (-)).
Jeżeli spadkodawca przeznaczył poszczególnym osobom przedmioty majątkowe które wyczerpują prawie cały spadek, przyjmuje się w razie wątpliwości, że osoby te zostały powołane do spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów. Skutek: osoby te będą dziedziczyć inne niewymienione w testamencie przedmioty, jeśli tylko wchodzą w skład spadku, ale również będą odpowiadać za długi spadkowe.
Wyliczone przedmioty wyczerpującą prawie cały spadek - przesłanka zastosowania reguły interpretacyjnej.
Przy ustalaniu czy przedmioty stanowią prawie cały majątek, bierze się pod uwagę stosunek wartości wyliczonych przedmiotów w testamencie oraz tych niewymienionych. miarodajne jest przy tym, co do zasady, subiektywne przekonanie spadkodawcy o ich wartości. Przy określeniu wartości przedmiotów bierze się pod uwagę także te, które spadkodawca przeznaczył w błędnym przekonaniu że stanowią one jego własność.
Spadkodawca nie może powołać spadkobiercy w testamencie pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. W przypadku ich wprowadzenia traktuje się je jako nieistniejące. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez tego zastrzeżenia spadkobierca nie zostałby powołany, to wówczas całe powołanie jest nieważne.
Zasad tych nie stosuje się, jeżeli ziszczenie się lub nieziszczenie warunku lub nadejście terminu nastąpiło przed otwarciem spadku.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)