ustalony przepływ cieczy pod ciśnieniem - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2618
Wyświetleń: 6314
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ustalony przepływ cieczy pod ciśnieniem - omówienie - strona 1 ustalony przepływ cieczy pod ciśnieniem - omówienie - strona 2 ustalony przepływ cieczy pod ciśnieniem - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

ZAKŁAD BUDOWNICTWA WODNEGO POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
INSTYTUT GEOTECHNIKI WYDZIAŁ BUDOWNICTWA
I HYDROTECHNIKI LĄDOWEGO I WODNEGO
LABORATORIUM Z HYDRAULIKI
Ćwiczenie nr 5a
Temat: Ustalony przepływ cieczy pod ciśnieniem Wyznaczenie współczynnika strat lokalnych ξ
1. Celem ćwiczenia jest : zapoznanie się z metodą wyznaczania współczynnika strat lokalnych ξ oraz zbadanie jego zależności od liczby Reynoldsa (Re).
Część teoretyczna Podczas przepływu cieczy rzeczywistej w przewodach powstają opory wywołane lepkością cieczy. Na pokonanie tych oporów zużywana jest pewna część energii mechanicznej strumienia , co powoduje , że łączna energia mechaniczna maleje wzdłuż drogi, zamieniając się w inne rodzaje energii, głównie w ciepło i ulega rozproszeniu. Tę rozproszoną część energii nazywa się stratami hydraulicznymi.
Rozróżnia się straty liniowe i straty miejscowe. Straty miejscowe powstają w tych miejscach przewodu, w których występuje zaburzenie w normalnym rozkładzie prędkości na skutek zmiany kierunku przepływu lub zmiany wymiarów bądź kształtu poprzecznego przekroju przewodu. Przyczyną tych strat są wbudowane zawory odcinające , rozrządcze, odwadniające, odpowietrzające, przyrządy miernicze i inne urządzenia stanowiące dla przepływu wody przeszkodę.
Wysokość strat energetycznych wyraża się wzorem
ΔE=ξ gdzie: v oznacza średnią prędkość przepływu w m/sek, a ξ bezwymiarowy współczynnik oporu .
Straty energetyczne wywołane zakrzywieniem rury.
Zmiana kierunku przepływu w przewodach o przekroju kołowym odbywa się przy pomocy krzyżaków rurowych zwanych kolanami. Współczynnik start miejscowych w kolanach określa się z wzoru Weisbacha
ξ= gdzie:
d - średnica rury
promień łuku osi rurociągu δ - kąt zmiany kierunku Jednak badania wykazały, że współczynnik oporu ξ zależy nie tylko od stosunku d/R i kąta δ, lecz również od liczby Reynoldsa i chropowatości ścian krzywaka.
Straty energii przy nagłym zwiększeniu przekroju.
Straty przy nagłym zwiększeniu się przekroju przepływowego są wywołane zmniejszeniem ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz