To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Urządzenia dylatacyjne
Urządzenia dylatacyjne są to konstrukcje, które mają na celu przykryć szczelinę dylatacyjną, zapewniając jednocześnie swobodę przemieszczeń i obrotu przęseł. Przemieszczenia przęseł i obroty są spowodowane efektami termicznymi i odkształceniami konstrukcji od obciążeń eksploatacyjnych. Urządzenie dylatacyjne należy dostosować do spodziewanych przemieszczeń przęsła. Wartości spodziewanych przemieszczeń termicznych A/ oblicza się ze wzoru:
Przyrost temperatury mierzy się od temperatury zwarcia tj. temperatury, w której zostało zamocowane urządzenie dylatacyjne. Natomiast graniczne zmiany temperatur zależą od materiału, z którego wykonano konstrukcję, a ich wartości określa norma obciążeń.
Poza przemieszczeniami zgodnymi z kierunkiem osi przęsła, urządzenia dylatacyjne muszą być również przystosowane do kompensacji przemieszczeń w kierunku poprzecznym. Ma to miejsce w przypadku przęseł ukośnych lub położonych w łuku.
Poza opisanymi urządzeniami dylatacyjnymi, mocowanymi na końcach przęseł nad łożyskami stałymi, stosuje się również urządzenia dylatacyjne, usytuowane wzdłuż osi podłużnej przęsła. Mają one zastosowanie w obiektach, w których przęsło jest zdylatowane podłużnie. Tego typu przypadki spotyka się np. w wielotorowych mostach kolejowych, w których pod każdym torem znajduje się odrębna konstrukcja. Urządzenie dylatacyjne musi w takim przypadku być przystosowane do przenoszenia różnych przemieszczeń pionowych sąsiednich części przęsła.
Swego rodzaju urządzeniem dylatacyjnym są bitumiczne przekrycia szczelin, wykonane z materiału o dużej odkształcalności (rys. 5.34). Można je stosować w przypadku relatywnie małych przesunięć, nie przekraczających 25 mm.
Urządzenia dylatacyjne mogą być otwarte i zamknięte. Urządzenie typu otwartego nie zapewnia szczelności konstrukcji w miejscu przerwy dylatacyjnej i dlatego współcześnie najczęściej stosuje się urządzenia typu zamkniętego. Przykładem otwartego urządzenia dylatacyjnego są urządzenia palczaste (rys. 5.35). Obecnie stosuje się dwa różne systemy typu zamkniętego;
- blokowe urządzenia dylatacyjne (rys. 5.36) i
- modułowe urządzenia dylatacyjne (rys. 5.37).
Blokowe urządzenie dylatacyjne składa się z bloku gumy, z zatopionymi wkładkami stalowymi. Urządzenie to jest mocowane za pomocą stalowych wklejanych kotew (śrub) w pozostawioną w pomoście wnękę. Natomiast urządzenia modułowe składają się z mocowanego do konstrukcji specjalnego profilu stalowego, w którym umieszczono gumową wkładkę. W przypadku konieczności kompensacji większych przemieszczeń urządzenie może składać się z kilku modułów: profd stalowy - wkładka gumowa - profd stalowy (stąd nazwa typu urządzenia).
(…)
… dylatacyjne muszą być również przystosowane do kompensacji przemieszczeń w kierunku poprzecznym. Ma to miejsce w przypadku przęseł ukośnych lub położonych w łuku.
Poza opisanymi urządzeniami dylatacyjnymi, mocowanymi na końcach przęseł nad łożyskami stałymi, stosuje się również urządzenia dylatacyjne, usytuowane wzdłuż osi podłużnej przęsła. Mają one zastosowanie w obiektach, w których przęsło…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)