To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
URZĄDZENIA DO ROZPRASZANIA ENERGII. Rodzaje urządzeń do rozpraszania energii a)płyta betonowa, gdy th2
b)niecka wypadowa, zagłębienie w wypadzie o głębokości d tak aby spełniony był warunek t1=t+d=(1,05-1,1)h2 W małych budowlach do rozpraszania energii stosuje się najczęściej nieckę wypadową; im budowla jest wyższa tym na ogół większa potrzebna jest głębokość niecki, a to powoduje znaczne koszty, które szybko rosną, gdy musimy obniżysz fundament budowli, szczególnie zagłębiając ją poniżej zwierciadła wody gruntowej. W takim przypadku może się okazać celowe zastosowanie progu wypadowego. gdyż nie wymaga on obniżenia fundamentu. c)próg wypadowy, podniesienie progu na końcu wypadu spowoduje, że zwierciadło wody wzniesie się nad nim o wartość „z” w ten sposób aby t1=t+z(1,05-1,1)h2 )niecka z progiem wypadowym, zagłębienie i stosowanie progu tak aby t1=t+d+z=(1,05-1,1)h2 e)szykany, przeszkody dla ruchu wody płynącej na wypadzie. Urządzenia, budowle lub elementy budowli, których zadaniem jest zabezpieczenie-dolnego stanowiska przed powstawaniem rozmyć groźnych dla upustów i podłoża pod nimi, będziemy nazywali urządzeniami do rozpraszania energii. Dla ochrony budowli przed rozmyciem można stosować dwa rodzaje urządzeń: 1) Odprowadzające lub odrzucające strumień wody na znaczna odległość od budowli Jednym z takich urządzeń jest ubezpieczenie dna na odcinku gdzie występuje przepływ rwący. *Następny typ ochrony budowli- jest urządzenie odrzucające strugę z odpowiedniego zakończenia (odskocznia) krawędzi przelewowej upustu na stosunkowo niedużą odległość. Konstrukcja ma zastosowanie na terenach górzystych. *Można tez zastosować budowle, która odprowadza strumień korytem betonowym lub drewnianym opartym na głęboko zapuszczonych palach. Woda przelewa się swobodnie na ubezpieczone dno (dno- grunty sypkie lub spoiste). Budowle te stosuje się na niżu Polski gdzie występują niewielkie natężenia jednostkowe. 2). Powodujące powstawanie odskoku na wypadzie budowli. Formy odskoku hydraulicznego za budowlami Formy odskoku na poziomym dnie: *Falowy l,0 9,0 Rodzaje odskoku w dolnym stanowisku budowli: *Powierzchniowy, *Denny
ZMIANY SPOWODOWANE FILTRACJĄ. Zmiany w gruncie występujące pod mechanicznym działaniem wody i zjawiska przy tym zachodzące dzieli się na dwa rodzaje:
*sufozja - zjawisko polegające na unoszeniu przez wody drobnych ziaren gruntu wypełniających szkielet z ziaren o większych wymiarach, które pozostają nienaruszone w swym uprzednim położeniu. *Wyparcie gruntu - zjawisko polegające na przesunięciu wszystkich ziaren pewnej objętości gruntu często wraz z obciążającymi ją elementami ubezpieczeń filarów lub drenaży. Wyparta masa gruntu powiększa z reguły swą objętość i porowatość zwiększają się przy tym także pory między ziarnami. Występowanie sufozji lub wyparcia gruntu zależy od wielu czynników, których wpływ i dużą rolę odgrywa prędkość przepływu wody pod fundamentem lub miejscowy spadek piezometryczny kierunek ruchu wody, rodzaj gruntu ( spoisty, sypki) jego skład granulometryczny i inne charakterystyki układ warstw gruntu, oraz wzajemny stosunek do siebie charakterystyk gruntu w tych warstwach i położenie badanej objętości gruntu w obszarze filtracji.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)