Ruch podkrytyczny - duży zasób energii kinetycznej a mała energia potencjalna. Ruch nadkrytyczny - mały zasób energii kinetycznej a duża energia potencjalna. Odskok hydrauliczny - przejście z ruchu podkrytycznego w ruch nadkrytyczny (odskok Bidone'a) w odskoku następuje rozproszenie energii. Koryto musi być umocnione w miejscu powstania odskoku jest nim płyta wypadkowa.
Warunek odskoku Głębokość dolnej wody t była co najmniej równa drugiej głębokości sprzężonej (h1 - pierwsza głębokość sprzężona h2 - druga głębokość sprzężona) t = h2. Jeżeli t h2 to mamy odskok zatopiony. Jeżeli t h2; ;
2.Spiętrzenie wody na wypadzie przez próg wypadkowy Warunek zatopienia H + d h2.
Elementy do rozbijania przelewającej wody:
Fartuchy poziome: 1.Fartuchy z gliny - stosuje się przy piętrzeniach do 15 m grunty, z którego są wykonane fartuchy muszą mieć mały współczynnik filtracji 10-6 m/s. Grubość fartucha - w zależności od gradientu 2.Fartuch z płyt betonowych lub żelbetowych przy piętrzeniu ponad 10 m nie potrzeba ubezpieczeń układane wprost na dnie cieku Grubość pyty Idop 20 - 30 W miejscach styków fartucha muszą być uszczelnienia taśmą uszczelniającą. Szykany - w obrębie niecki wypadowej elementy do rozbicia płynącej wody. Kształtem zbliżone są do trapezu. Maksymalna wysokość szykan 2 m. Głębokość niecki można zmniejszyć o ok. 15% po zastosowaniu szykan. Natomiast głębokość niecki po zastosowaniu szykan i rozdzielaczy może zostać zmniejszona nawet do 30%. Do budowy szykan stosuje się beton o lepszej wytrzymałości i odporności na korozje kawitacyjne, ponieważ w miejscach krawędzi powstaje podciśnienie i powstaje tam zjawisko kantacji (korozji kawitacyjnej)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)