Urbanizacja - proces rozwoju miast. Jest to złożony proces społeczno-gospodarczy dokonujący się w ramach ogólnych przemian społeczno-gospodarczo-kulturowych. Ten złożony proces powoduje że jego ocena musi być dokonywana z różnych punktów widzenia:
demograficznego
ekonomicznego
społecznego
przestrzennego
Aspekt demograficzny urbanizacji przejawia się we wzroście liczby ludności miejskiej w sotunku do ogółu ludności danego kraju czy regionu(61,3% wsk. urbanizacji) łącznie z procesami koncentracji przestrzennej. Wzrost liczby ludności następuje na skutek:
przyrostu naturalnego
migracji ludności(krajowa, zagraniczna)
zmiana granic miasta
W sensie ekonomicznym urbanizacja wyraża się wzrostem liczby ludności zatrudnianych w zawodach pozarolniczych w stosunku do ludności wykonującej zawody rolnicze. Urbanizacja w sensie społecznym to tzw. urbanizacja ludzkiego zachowania się, a więc zmiany w sposobie i stylu życia ludności, postawach i umiejętnościach, kwalifikacjach ludności, ich aspiracji i dążeniach. Aspekt przestrzenny urbanizacji przejawia się w modyfikacji środowiska geograficznego, a więc powiększenia terenów o miejskim charakterze zabudowy i zagospodarowania. Przemiany te przejawiają się zarówno w postaci ruchów dośrodkowych jak koncentracja ludności na terenach miast jak i odśrodkowych , czyli w postaci dyfuzji informacji, innowacji oraz poszukiwań lepszych warunków środowiskowych.
Przemiany te występują w pewnej charakterystycznej kolejności będącej wyrazem przechodzenia miasta przez różne fazy(etapy) procesów urbanizacyjnych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)