Uniwersalizm a regionalizm systemów politycznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2107
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
  Uniwersalizm a regionalizm systemów politycznych - strona 1

Fragment notatki:

Uniwersalizm a regionalizm systemów politycznych; Uniwersalizm  dążenie do ujednolicenia, świat to jedna całość, takie same zasady powinny być dla wszystkich najważniejsze. Uniwersalne cechy współczesnych państw:
Demokracja
Prawa Człowieka
Suwerenność Uniwersalne zasady systemów politycznych są sformułowane w bardzo ogólny sposób. Tak, aby każde państwo mogło dostosować je do swojego prawa krajowego. Są to zasady powszechnie uważana za pożądane w demokratycznym państwie, które jest równoprawnym członkiem społeczności międzynarodowej oraz z którym inne państwa chcą nawiązywać przyjazne stosunki.
Zasady wypracowane w państwach demokratycznych stają się wzorcem dla innych państw dopiero budujących demokrację w swoim państwie (np. Polska po 1989 brała przykład z państw zachodnich).
Regionalizm  państwa integrują się ze sobą w obrębie regionu, przyjmują od siebie nawzajem odpowiednie wzorce funkcjonowania państwa np. Polska - przyjmuje wzorce narzucane przez Unię Europejską (zmiany w prawie krajowym, kontrola UE nad przestrzeganiem odpowiednich norm prawa międzynarodowego przez kraje członkowskie).
Można wyróżnić kilka typów ustrojów we współczesnym świecie:
Demokracje liberalne
Centrum leży Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i Australazji.
Oparty na współzawodnictwie system partyjny, gwarantowane i chronione przez instytucje swobody obywatelskie oraz prężne i zdrowe społeczeństwo obywatelskie, regularne wybory (obywatele kontrolują rządzących, dostarczanie korzyści jednostkom
Nowe demokracje
Państwa, które powstały po upadku komunizmu, a także po upadku dyktatur - Grecja, Portugalia, Hiszpania.
Transformacja gospodarcza i ustrojowa, dążenie do demokracji liberalnej. Problemy w stosunkach z opozycją, słabe systemy partyjne
Ustroje Azji Wschodniej Zorientowane na cele gospodarcze, a nie polityczne, wzmacnianie rozwoju i dobrobytu, szerokie poparcie dla silnego rządu, silny przywódca z poparciem społecznym.
Ustroje islamskie
Oparcie na Koranie, połączenie funkcjonowania państwa z religią, stworzenie teokracji.
Ustroje woskowe
Należą do kategorii autorytaryzmu. Można je spotkać w Ameryce Południowej, w Afryce i Azji. Główne stanowiska obsadzane wojskowymi. Junty wojskowe, spersonalizowana dyktatura - kult jednostki.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz