To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Unia Europejska Międzynarodowe atrybuty Unii Europejskiej
Unia tworzona jest przez państwa, ma charakter organizacji międzynarodowej (choć zarzuca się jej brak osobowości prawnej)- specyficzna, złożona organizacja międzynarodowa. 2 obszary UE:
-dwie Wspólnoty Europejskie- Wspólnota Europejska i Europejska Wspólnota Energii Atomowej( podstawa Unii);
- `polityka i forma współpracy'- II i III filar Unii (Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa oraz współpraca policyjna i sądowa)
Wpływ UE mierzy się skutkami jej działań a nie różnymi procedurami głosowania. Adresaci decyzji oceniają je merytorycznie, a nie pod względem sposobu ich wypracowania. UE funkcjonuje w stosunkach jako uczestnik i podmiot mający określone atrybuty ( jest aktywnym aktorem). UE posiada następujące atrybuty pozwalające na uczestniczenie w sm i odgrywać znaczące role międzynarodowe.
ZDOLNOŚĆ DO DZIAŁAŃ MIĘDZYNARODOWYCH
W skład Unii wchodzą jako jej pierwszy filar dwie wspólnoty: Wspólnota Europejska i Euratom. Traktat założycielski przyznaje jej osobowośc prawną oraz zdolność do czynności prawnych. Upoważnia też Komisję do reprezentowania a tym zakresie. Zdolność WE do działań jest więc expressis verbis określona w umowie założycielskiej i ma charakter prawny- zdolność do działań jest największa w jej pierwszym filarze, obejmującym Wspólnoty. Zdolność do podejmowania czynności na arenie międzynarodowej w filarach 2gim i 3cim jest ograniczona międzyrządowym charakterem działań w tych dziedzinach( opiera się na prawie międzynarodowym ).
ZDOLNOŚC DO REPREZENTOWANIA SIEBIE W STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWCYH W UTRZYMYWANIA STOSUNKOW DYPLOMATYCZNYCH
UE reprezentuje siebie na arenie za pośrednictwem swoich organów i przedstawicielstw zagranicznych. W jej imieniu występuje Urząd Przewodniczącego - Prezydencja. Sprawuje ją państwo przewodniczące Unii wdanym roku półroczu.( zmienia się 1 stycznia i 1 lipca każdego roku). Jest wykonywana przez szefa państwa lub rządu, stałych przedstawicieli w radzie dyrektorów lub ambasadorów. UE nie ma prawa legacji, posiada ją WE, jako część składowa Unii- utrzymuje liczne delegacje Komisji w państwach trzecich, O M i na konferencjach. Przedstawicielstwa dyplomatyczne są formalnie zewnętrzną reprezentacja Wspólnoty. Możliwość ich utrzymywania wynika z prawa legacji. Traktat założycielski zobowiązuje do zapewnienia utrzymania wszelkich właściwych stosunków z organami ONZ i jej agendami oraz ze wszystkimi organizacjami. ZDOLNOŚC DO ZAWIERANIA UMÓW MIĘDZYNARODOWYCH
Podobnie jak państwa posiada zdolność do zawierania umów międzynarodowych z państwami i innymi OM( prawo przyznane przez państwa założycielskie) Implikuje to zdolność do stawiania przed organami rozstrzygającymi, ponoszenia odpowiedzialności prawnej i jej skutków oraz wstępowania do OM. Organem odpowiedzialnym za zawieranie umów jest Rada, upoważniając Prezydencję do prowadzenia rokowań( czasem wspierana przez Komisję). UE ma prawo do zawierania traktatów o przystąpieniu nowych członków, decyzje o przyjęciu nowych członków podejmuje RADA UE( decyzją jednogłośną po zgodzie Parlamentu Europejskiego; wymaga ratyfikacji).
(…)
… w, UE wysunęła się na czoło najważniejszych uczestników stosunków gospodarczych( wynik integracji gospodarczej w ramach WE i zew polityki ekonomicznej). 4 role: lidera zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz wzorca pomyślnej i kompleksowej integracji; największego udziałowca w handlu światowym; dostarczyciela największej pomocy rozwojowej i donatora największej pomocy humanitarnej. MIĘDZYNARODOWE…
… po podpisaniu Traktatu Amsterdamskiego( misje petersburskie). W 1999r sformułowano założenia Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Unia buduje własne siły szybkiego reagowania by prowadzić operacje reagowania kryzysowego. (brak zgody Pom. Członkami co do uniezależnienia się od NATO I USA). Rola ta realizuje się przede wszystkim w formie instrumentów traktatowych i zwykłych oświadczeń i deklaracji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)