Umowa przedwstępna i wzorce umowne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowa przedwstępna i wzorce umowne - strona 1 Umowa przedwstępna i wzorce umowne - strona 2 Umowa przedwstępna i wzorce umowne - strona 3

Fragment notatki:


Umowa przedwstępna Przez umowę przedwstępną należy rozumieć taką umowę, w której jedna za stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej. Powinna ona zawierać składniki istotne umowy przyrzeczonej. Można powiedzieć, że jest to pierwszy krok, wstęp do zawarcia umowy docelowej. Termin zawarcia umowy przyrzeczonej z reguły jest ustalany przez strony. Jeżeli strony go nie określiły termin wyznacza strona uprawniona do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej, a jeśli obie strony są uprawnione i obie wyznaczyły termin - wiążący jest termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. W sytuacji, w której strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od tego obowiązku, druga strona może żądać: naprawienia szkody, jaką poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej (strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania) - jest to tzw. skutek słabszy umowy przedwstępnej, zawarcia umowy przyrzeczonej, jeśli umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy - skutek mocniejszy umowy przedwstępnej. Roszczenia te przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Wzorce umowne Są to wszelkie jednostronne, przygotowane z góry, przed zawarciem umowy, gotowe warunki umów, ich wzory, regulaminy. Można wyróżnić: wzorce, które same w sobie są już umową (formularze umowy określane również jako umowy typowe) oraz wzorce, które jako zespół postanowień znajdują się poza tekstem umowy (regulamin, ogólne warunki umów). Moc wiążąca wzorców jest słabsza od postanowień umownych, bowiem zgodnie z art. 385 §1 KC w razie sprzeczności między wzorcem a umową pierwszeństwo przysługuje postanowieniom umowy. Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przy zawarciu umowy , czyli przed złożeniem oświadczenia przez drugą stronę (przed podpisaniem umowy). Podobne zasady obowiązują w przypadku wydania wzorca już w czasie trwania stosunku prawnego (np. operator telefonii komórkowe wydaje nowy regulamin w trakcie trwania umowy). Żeby taki wzorzec mógł być wiążący muszą być spełnione dwa warunki: muszą być dopełnione warunki z art. 384 KC przy czym trzeba założyć, że nie wystarczy wywieszenie nowego regulaminu w siedzibie przedsiębiorstwa, musi być zatem doręczenie po doręczeniu klient nie wypowie umowy w najbliższym terminie wypowiedzenia.

(…)

…, nakładają na konsumenta, który nie wykonał zobowiązania lub odstąpił od umowy, obowiązek zapłaty rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego, przewidują obowiązek wykonania zobowiązania przez konsumenta mimo niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez jego kontrahenta, wyłączają jurysdykcję sądów polskich lub poddają sprawę pod rozstrzygnięcie sądu polubownego polskiego lub zagranicznego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz