Umorzenia zaległości- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umorzenia zaległości- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

AD.8 art. 59 UMORZENIA ZALEGŁOŚCI ART.67A ORDYNACJI
Umorzenie zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę.
Nieefektywny sposób wygasania zobowiązań podatkowych
Następuje na podstawie indywidualnych decyzji ,organ ma się kierować ważnym interesem podatnika i interesem publicznym przy umorzeniu na wniosek podatnika . Umorzenie może nastąpić również z urzędu w razie gdy zachodzi podejrzenie, że kwota uzyskana nie przewyższy kosztów egzekucji, kwota zaległości nie przekracza 5 krotności kosztów upomnienia, podatnik zmarł nie pozostawiając majątku , czyli w tych przypadkach gdy dochodzenie zaległości od zobowiązanego jest niecelowe lub niemożliwe.
Prawem do umorzenia dysponuje organ podatkowy, który byłby właściwy do poboru tego podatku.
Istota polega na tym, że organ podatkowy zrzeka się części swojej wierzytelności i zobowiązanie wygasa. Gdy organ wydaje decyzje dotyczącą umorzenia, może wydać decyzje :
umarzającą całą zaległość 100 jednostek- skutek wygaśnięcie całej zaległości i całych odsetek przykład: jeśli organ umarza 50 jednostek zaległości wówczas umarza i 50 jednostek odsetek
umarzającą odsetki za zwłokę-może umarzać też same i tylko i wyłącznie odsetki-wówczas osobna decyzja dotycząca odsetek.
Zastosowanie ulg w formie:
umorzenia
rozłożenia na raty
jest to pomoc wg traktatu pomocą zabronioną art.87 i 89 traktatu→w dzisiejszym stanie prawnym ta pomoc następuje odpłatnie w postaci opłaty prolongacyjnej i już nie jest niezgodne z traktatem jeśli mieści się w ramach de minimis (50.000-100.000
EUR)
Nie można prowadzić postępowanie o umorzenie jeżeli zobowiązanie wygasło i nie istnieje zaległość podatkowa. Nie można umorzyć jedynie zaległości podatkowej odmawiając umorzenia odsetek za zwłokę.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz