ultrasonografia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 2541
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ultrasonografia - strona 1

Fragment notatki:

Dokument ma 14 stron i porusza zagadnienia takie jak: fala ultradźwiękowa, zjawisko Dopplera, niższe częstotliwości, wyższe częstotliwości, podział fal akustycznych, infradźwięki, dźwięki słyszalne, ultradźwięki, hiperdźwięki, rozprzestrzenianie się ultradźwięków, załamywanie się fali. Notatka porusza również zagadnienia takie jak: decybel, natężenie, ugięcie fali, rozchodzenie się fal, załamywanie fali, współczynnik załamania, kawitacja, zastosowanie ultradźwięków w technice, defektoskopia, metoda echa, zgrzewanie, emulgowanie, odpylanie, zastosowanie ultradźwięków w medycynie, powstawanie infradźwięków, przejawy biologicznego działania infradźwięków, wpływ infradźwięków na układ nerwowy.

Ultrasonografia, USG, nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie w czasie rzeczywistym obrazu przekroju badanego obiektu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się oraz odbicia fali ultradźwiękowej (wykorzystywane są częstotliwości z zakresu 2-16 MHz) na granicy ośrodków, przy założeniu stałej prędkości fali w różnych tkankach równą 1540 m/s. Fala ultradźwiękowa generowana jest oraz przetwarzana w impulsy elektryczne przy użyciu zjawiska piezoelektrycznego (opisanego przez braci Curie na przełomie lat 1880-1881). W ultrasonografach nowej generacji wykorzystuje się również zjawisko Dopplera w celu pomiaru szybkości przepływu krwi. Pierwsze ultrasonografy zostały wprowadzone do szpitali na początku lat 70 XX wieku.
Stosując niższe częstotoliwośi (2-5 MHz, np. podczas badania jamy brzusznej) uzyskuje się obrazy struktur głębiej położonych, uzyskując niższe rozdzielczości. Natomiast korzystając z częstotoliwości wyższych (7,5-16 MHz, np. badanie przezpochwowe, przezciemiączkowe, diagnostyka węzłów chłonnych, naczyń żylnych oraz tętniczych) uzyskuje się obrazy dokładniejsze, ale tylko struktur płyciej położonych.
Periodyczne drgania cząsteczek materialnych otaczającego środowiska tworzą zespół zjawisk akustycznych. Fala akustyczna wiąże się z ruchem cząsteczek ośrodka. W określonej jednostce czasu dochodzić więc będzie do powtarzania tej samej fazy ruchu. Powtarzalność tą wyrażamy liczbą cykli drgań zachodzących w ciągu sekundy i stanowi ona najogólniej mówiąc częstotliwość (f, ν) drgań, której jednostką jest herc (Hz). Zakres częstotliwości spotykanych zjawisk akustycznych jest zwykle szeroki, sięga bowiem od wartości ułamkowych do 10-----10 drgań na sekundę. Przyjmowany obecnie podział fal akustycznych obejmuje: Infradźwięki Poniżej 16Hz Dźwięki słyszalne Od 16 Hz do 16kHz Ultradźwięki Od 16 kHz do 10 GHz Hyperdźwięki Powyżej 10 GHz Omawiane jednak będą tylko ultradźwięki i infradźwięki. Jednak drgania wszystkich wymienionych grup podlegają tym samym prawom akustyki. Dlatego należy wspomnieć o innych cechach charakterystycznych a mianowicie o prędkości i długości fali. Wspominając o pojawieniu się zagęszczeń i rozszerzeń ośrodka możemy stwierdzić nie tylko ich okresowość lecz również uwidocznić ich położenie. Odległość dwóch najbliższych sobie drgających cząsteczek znajdujących się w tej samej fazie wychylenia odpowiada długości fali akustycznej. Zaburzenie w określonym ośrodku materialnym spowodowane ruchem drgającym cząsteczek przenosi się po liniach prostych z jednostajną linią (v), zależną od takich właściwości danego ośrodka jak sprężystość i gęstość. Prędkość ta nie zależy natomiast od częstotliwości drgań. Toteż w różnych ośrodkach kształtuje się ona w następujący sposób: Rodzaj ośrodka Prędkość (m/s)

(…)

… ciał stałych i cieczy jest wielokrotnie większy niż gazów, co powoduje, że ilość przenoszonej energii z powietrza do płynu stanowi niewielki ułamek. Przyczyną tego zjawiska jest: 1. Pokonywanie sił bezwładności cząstek wprawianych w ruch drgający 2. Pokonywanie sił tarcia ośrodka 3. Interferencja fal oraz szereg innych mniej istotnych zjawisk Drgania ośrodka mogą się utrzymywać tylko w przypadku…
… się systemów radiowych. Również w systemach alarmowych wykorzystywane są fale niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Detektory te, poprzez przetwornik wysyłają fale o określonej częstotliwości, które odbijają się od przedmiotów umieszczonych w pomieszczeniu i powracają do przetwornika. Ruch, powoduje zmianę częstotliwości fali (efekt Dopplera). Sygnał o zmianie częstotliwości przekazywany jest do układu scalonego…
…:
licznymi wewnętrznymi odbiciami w obrębie przetwornika ultra-dźwiękowego, rewerberacjami w obrębie tkanek powierzchownych (powierzchnie odbijające znajdują się w skórze i tkance podskórnej; są nimi również powięzie i otrzewna), echami generowanych w tkankach w sąsiedztwie głowicy (część pasma wiązki ultradźwiękowej o większej częstotliwości jest intensywnie tłumiona na niewielkiej przestrzeni w pobliżu…
… to, co widać na ekranie. Na przykład torbiel wygląda, jak jednorodna ciemna plama o regularnym kształcie i gładkich brzegach, natomiast guz nowotworowy ma strukturę niejednorodną, widoczną jako różne odcienie szarości i poszarpane brzegi. Oczywiście nie zawsze interpretacja obrazu jest tak prosta i dlatego wśród znawców mówi się, że dobry diagnostyk jest wart wiele więcej niż najnowocześniejszy sprzęt…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz