Układy dynamiczne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układy dynamiczne - wykład - strona 1

Fragment notatki:

UKŁADY DYNAMICZNE
Licznik - jest to urządzenie do zliczania impulsów elektrycznych (mogą zarówno dodawać jak i o dejmować w zależności od wartości sygnałów). Układem dynamicznym nazywamy dowolny układ fizyczny rozpatrywany z punktu widzenia jego zachowania się w czasie,a więc z punktu widzenia zachodzących w nim procesów dynamicznych.
Stan układu -jest to najmniejszy liczebnie zaspół współrzęnych,wystarczjący do przewidywania zachowania się układu w przyszłości przy wykorzystaniu znajomości sygnałów wejściowych i parametrów układu.
Sterowalność oznacza możliwość osiągnięcia dowolnego stanu układu w skończonym czasie za pomocą dopuszczalnego sterowania.
Dopuszczalne sterowanie-jest to sterowanie ograniczone przedziałami i ciągłe.
Warunkiem koniecznym i dostatecznym sterowalności jest, aby macierz S=[B,AB,A2B,...,An-1B] o n wierszach i m kolumnach była rzędu n ,czyli aby miała n liniowo niezależnych kolumn.
Kryteria stabilności - analityczne (Hurwitza, Roughta), graficzne (Nequista) ,anal-graf (Michajłowa)
Sygnał- przebieg dowolnej wielkości na ogół fizykalnej występującej w układzie sterowania . Jest to pewna funkcja czasu służąca do opisu układu , ale mająca czasem znaczenie abstrakcyjne .Sygnał jest nośnikiem informacji.Sygnały mogą być ciągłe i dyskretne.Sygnały wielostanowe-otrzymywane z sygnału ciągłego przez kwantowanie w poziomie .Sygnały impulsowe -otrzymywane z sygnału ciągłego przez kwantowanie w czasie .
Człon całkujący Ogólna postać równ. ukladu x'=u,y=kx
transmitancja G(s)=y(s) / x(s) =k/s Postacie macierzy:A=0000,B=1000,C=1000,D=0000
Wartość napięcia podanego na wejściu układu wpływa na kąt nachylenia przebiegu linii wykresu w stosunku do osi czasu.Im
wyższa wartość napięcia podanego na wejściu,tym kąt większy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz