Układ statyczny i astatyczny - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 3689
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ statyczny i astatyczny - wykład - strona 1 Układ statyczny i astatyczny - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Układ statyczny i astatyczny
W układach regulacji całkowity uchyb regulacji jest złożeniem (sumą) dwóch składników: gdzie - uchyb przejściowy, zwany także dynamicznym, - uchyb statyczny (uchyb w stanie ustalonym). W przypadku stabilnego układu regulacji tzn. po dostatecznie długim czasie, wartość uchybu (t) ustala się na poziomie s tj. uchybu statycznego, ponieważ uchyb z upływem czasu dąży do zera. , na podstawie twierdzenia granicznego rachunku operatorowego. Uwzględniając powyższą relację można określić zachowanie układu regulacji w przypadkach: - zmiany sygnału zadanego yo, jako wymuszenia skokowego , zatem uchyb statyczny (w stanie ustalonym) s, niezależnie od amplitudy wymuszenia A byłby równy 0, gdyby granica transmitancji układu otwartego - skokowej zakłócenia z(t)=z 1(t) zatem uchyb statyczny (w stanie ustalonym) s ,byłby równy 0 jeśli , co zaszłoby w przypadku gdyby transmitancja regulatora miała działanie całkujące: , czyli wystąpiłby biegun dla s=0. Gdy regulator i obiekt nie mają własności całkujących, to w stanie ustalonym uchyb statyczny jest wyrażeniem: Na podstawie powyższych rozważań wprowadza się pojęcia układu statycznego i układu astatycznego.
Układ statyczny regulacji to układ, którego uchyb statyczny w stanie ustalonym przy wymuszeniu skokowym yo(t) lub z(t) jest różny od zera, niezależnie od amplitudy wymuszenia, tzn., że w układzie statycznym występują różne od zera proporcjonalne do wartości skokowego lub stałego pobudzenia uchyby ustalone.
Układ astatyczny regulacji to układ w którym uchyb statyczny, czyli uchyb ustalony przy wymuszeniu skokowym jest równy 0.
Warunkiem koniecznym astatyzmu zamkniętego układu regulacji są całkowe własności regulatora.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz