Układ ruchowy (mięśniowy) - charakterystyka

Nasza ocena:

5
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1848
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ ruchowy (mięśniowy) - charakterystyka - strona 1 Układ ruchowy (mięśniowy) - charakterystyka - strona 2 Układ ruchowy (mięśniowy) - charakterystyka - strona 3

Fragment notatki:

5. UKŁAD MIĘŚNIOWY / UKŁAD RUCHOWY - jest to układ umożliwiający przemieszczanie się organizmu w przestrzeni oznaczającej go oraz utrzymywanie lub zmianę wzajemnego ułożenia poszczególnych jego elementów.
a) Narząd ruchowy: *Czynny : część układu nerwowego (kontrolujemy ruchy) - mięśnie, w których wyróżnia się elementy kurczliwe i elastyczne *Bierny : układ kostny (kości tworzą strukturę podporową oraz dźwignie) i więzadła (stabilizatory stawów ogranicza ruch w stawie), także stawy(ruchome połączenia kości)
b) neuron ruchowy - tworzy jednostkę motoryczną. 1 neuron umięśnia kilka tysięcy włókien mięśniowych.
c) Tkanka mięśniowa - składa się z włókien mięśniowych, zbudowanych z miocytów (zespołów komórek mięśniowych), posiadających zdolność do aktywnego kurczenia się. 43%masy ciała dorosłego człowieka. Każda komórka mięśniowa musi być oddzielnie pobudzona. Rodzaje tkanki mięśniowej: mięsień poprzecznie prążkowany - wykonuje pracę zależnie od naszej woli. Stanowią ok. 43% ciała dorosłego człowieka.
mięsień gładki - odpowiada za skurcze naczyń krwionośnych. Działa niezależnie od naszej woli. Układ wegetatywny.
mięsień sercowy - wykonuje pracę niezależnie od naszej woli.
Funkcje tkanki mięśniowej: wykonywanie wszystkich ruchów,
lokomocja,
realizacja podstawowych funkcji życiowych (oddychanie, trawienie, wydalanie),
utrzymanie postawy ciała,
wytwarzanie ciepła,
kształtowanie sylwetki,
ochrona dla tkanek znajdujących się pod nią,
ochrona dla naczyń i nerwów
d) poziomy organizacji funkcjonalnej włókna mięśnia szkieletowego: Mięsień poprzecznie prążkowany szkieletowy - typ tkanki mięśniowej, zbudowanej z silnie wydłużonych, walcowatych komórek, zawierających wiele położonych obwodowo jąder .
Mięsień bogaty jest w pęczki włókien mięśniowych. Włókno składa się z pojedynczych włókienek - prostych, podłużnych i cylindrycznych. W centrum znajdują się liczne miofibryle (składa się z miofilamentów). Miofilamenty aktynowe i miozynowe ułożone są naprzemiennie na całej długości włókna.
Do skurczu mięśnia szkieletowego dochodzi w następujący sposób: najpierw z pęcherzyków końcowych uwolnione zostają jony wapnia , które łączą się jednostką C troponiny na aktynie i odsłaniają tym samym miejsca aktywne na aktynie (podjednostki I). Główki miozyny łączą się z aktyną i przesuwają miofilament cienki w głąb sarkomeru (podstawowa jednostka funkcjonalna, odpowiedzialna za skurcz mięśnia. Składa się z prążka A - prążek anizotropowy, prążka Z i prążka I - prążek izotropowy, jest jaśniejszy). Dochodzi do skurczu mięśnia. Następnie główki miozyny odłączają się, potem to samo czynią jony wapnia, które wracają do pęcherzyków końcowych. Następuje rozkurcz.


(…)

… enzymatyczne -> Tropomiozyna, a na niej troponina (troponina C - przyłączającą wapń podczas skurczu mięśnia, I - wiążącą aktynę i hamującą jej kontakt z miozyną, T - wiążącą tropomiozynę)].
Kanaliki poprzeczne (T), podłużne (C), jest też zbiorniczek końcowy, wypełniony jonami wapnia.
e) Depolaryzacja - zmniejszenie elektroujemnego potencjału elektrycznego błony komórkowej spowodowane napływem przez kanały jonowe w błonie komórkowej jonów sodu do cytoplazmy komórki. Prowadzi do pobudzenia komórki nerwowej lub mięśniowej.
Sprzężenie mechaniczno- chemiczne - czerpanie energii z hydrolizy ATC niezbędne do czynności mechanicznej komórki mięśniowej (skurcz mięśnia możliwy dzięki hydrolizie ATC).
Sprzężenie elektro - mechaniczne - depolaryzacja błony i otrawcie się kanału wolnego jonu jonów wapniowych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz