Histologia - tkanka mięśniowa 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 2023
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Histologia - tkanka mięśniowa 2 - strona 1 Histologia - tkanka mięśniowa 2 - strona 2 Histologia - tkanka mięśniowa 2 - strona 3

Fragment notatki:


10.10.2009
TKANKA MIĘŚNIOWA Romuald Wojnicz
Komórki mięśni szkieletowych powstają z fragmentów mezodermy zwanych miotomami. Komórki miotomów przekształcają się w prekursory komórek mięśniowych zwane mioblastami . W dalszym etapie embriogenezy każde włókno mięśniowe powstaje przez połączenie się tych komórek (mioblastów). W czwartym tygodniu rozwoju zarodkowego mioblasty ulegają fuzji, tworząc miotubule. W miotubulach dochodzi do wytworzenia filamentów - miozynowych i aktynowych.
Mioblasty, które nie uległy fuzji, tworzą macierzyste komórki mięśni szkieletowych, zwane komórkami satelitarnymi . Komórki te znajdują się w stanie spoczynku i uaktywniają się w razie potrzeby (regeneracja mięśnia po uszkodzeniu, intensywne treningi). Wzrost mięśni odbywa się poprzez zwiększenie liczby miotubuli oraz poprzez zwiększenie ich masy.
Wyróżnia się cztery typy komórek, które posiadają zdolność kurczenia się:
Komórki mięśniowe
Pericyty
Komórki mioepitelialne
Miofibroblasty
Wyróżnia się następujące rodzaje tkanki mięśniowej:
Tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną szkieletową
Tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną sercową Tkankę mięśniową gładką niewykazującą poprzecznego prążkowania
Zarówno tkanka mięśniowa szkieletowa jak i tkanka mięśniowa mięśnia sercowego wykazują w mikroskopie świetlnym charakterystyczne prążkowanie związane z wzajemnym, naprzemiennym ułożeniem się filamentów grubych i cienkich ( patrz poniżej )
Cechami histologicznymi wspólnymi dla całej tkanki mięśniowej są: Mezodermalne pochodzenie Obecność elementów kurczliwych zwanych miofibrylami które zbudowane są z białek kurczliwych zwanych miofilamentami. Wydłużony kształt komórek równoległy do osi kurczliwej.
Obecności w cytoplaźmie (sarkoplaźmie) licznych mitochondriów Cechy histologiczne różnicujące tkankę mięśniową ujęto w tabeli 1 ( Tabela 1) W stosunku do tkanki mięśniowej zwyczajowo stosuje się specjalne nazwy wywodzące się z języka greckiego, które opisują poszczególne jej składniki. Cytoplazma komórek mięśniowych nazywana jest sarkoplazmą , błona komórkowa - sarkolemą , a siateczka śródplazmatyczna - siateczką sarkoplazmatyczną (gr. sarkon - mięso).
BUDOWA STRUKTUR KURCZLIWYCH Głównym składnikiem cytoplazmy komórki mięśniowej są włókienka kurczliwe zwane miofibryl ami ( Ryc . 1 ). Miofibryle zbudowane są z pęczków białek kurczliwych zwanych miofilamentami , wśród których wyróżniamy:
Miofilamenty cienkie zbudowane z aktyny F, tropomiozyny oraz kompleksu troponiny. Miofilamenty grube zbudowane z miozyny II. Każdy miofilament gruby składa się z od 200 do 300 cząstek miozyny II.

(…)

… i usztywnienie. Drugim białkiem odgrywającym kluczową rolę w regulacji skurczu mięśnia jest troponina. Stanowi ona kompleks białkowy składajacy się z trzech białek: troponiny C, troponiny T oraz troponiny I. Troponina C jest najmniejszą podjednostką kompleksu i wiążę się z jonami wapniowymi zapoczątkowując tym samym fazę aktywacji skurczu. Jest ona obecna jedynie w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Troponina…
… enzymów glikolizy beztlenowej natomiast niską enzymów utleniania tlenowego. Aktywność ATP-azy miozynowej w tych włóknach jest największa ze wszystkich trzech typów. Dość gwałtownie włókna te ulegają zmęczeniu w rezultacie szybkiego wzrostu stężenia kwasu mlekowego. Należy podkreślić, iż wszystkie trzy typu obecne są w każdym mięśniu poprzecznie prążkowanych w różnych proporcjach. POŁĄCZENIE NERWOWO-MIĘŚNIOWE ORAZ MECHANIZM SKURCZU MIĘŚNIA POPRZECZNIE PRĄŻKOWANEGO
Zmielinizowane włókna nerwowe docierając do włókna mięśniowego tracą swą osłonkę mielinową. Już jako włókna bezmielinowe otoczone komórkami Schwanna penetrują w głąb włókien mięśniowych i przylegając do sarkolemy tworzy płytkę ruchową (motoryczną). Tworzy się ono poprzez wpuklenie sarkolemy która otacza buławkę zakończenia nerwowego…
… się na powierzchni komórki, zaś część rozszerzona znajduje się głębiej w cytoplazmie. Twory te są uważane za odpowiedniki kanalików T komórek mięśni poprzecznie prążkowanych. Zakłada się, że biorą one udział w przenoszeniu sygnału skurczowego z powierzchni komórki w głąb cytoplazmy, podobnie jak w komórkach tkanki mięśniowej prążkowanej czynią to tubule poprzeczne. Komórki mięśniowe gładkie są połączone…
… do uszkodzenia sarkolemy. W rezultacie zaburzenia regulacji transportu jonów wapniowych z ich wzrostem w sarkoplaźmie doprowadząją do nekrozy włókien mięśniowych. Przykładem takiej dystrofii jest dystrofia mięśniowa Duchenna związana z mutacja w genie dystrofiny w chromosomie X. Jest to schorzenie obserwowane w młodym wieku i jest obarczone dużą śmiertelnością związaną z dysfunkcja mięśni oddechowych…
… się liczne mitochondria (sarkosomy).
Na powierzchni komórki mięśniowej znajdują się małe, otoczone własną błoną podstawna komórki satelitarne o małym stopniu zróżnicowania. Posiadają one zdolność przekształcania się w pełni zróżnicowane włókno mięśniowe w przypadku uszkodzenia tkanki mięśniowej.
Zarówno indywidualne włókna jak i ich pęczki otacza tkanka łączna odpowiedzialna zarówno za utrzymaniu struktury…
…. W miejscu przylegania dochodzi do zlania się błon podstawnych komórki Schwanna oraz sarkolemmy. W obrębie zakończenia nerwowego występują liczne pęcherzyki zawierające neuroprzekaźnik - acetylocholinę. Dotarcie impulsu (potencjał czynnościowy) drogą włókna nerwowego do części presynaptycznej powoduje uwolnienie acetylocholiny, która łącząc się z jej receptorami w części postsynaptycznej powoduje otwarcie…
… pęcherzykowate jądra komórkowe, które leżą w grupach po kilka w części centralnej komórki.
Typ II ma średnicę około 2 razy większą od średnicy komórki mięśniowej sercowej, pojedyncze jądro oraz włókienka mięśniowe umieszczone zarówno na obwodzie jak i w części centralnej włókna. Bodźce skurczowe docierają drogą włókien układu przewodzącego do komórek mięśnia sercowego, a następnie przechodzą szybko od komórki…
… i fosfokreatyny. W trakcie skurczu prążek ten ulega znacznemu zawężeniu. Sarkomer obejmuje dwie połowy prążka I oraz cały prążek A. W prążku I znajdują się głównie filamenty aktynowe (cienkie), natomiast w prążku A występują zarówno filamenty aktynowe jak i leżące równolegle między nimi filamenty miozynowe (grube). Obok tropomiozyny i troponiny, wśród dodatkowych białek pozostających w łączności z filamentami…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz