To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
UGODA ADMINISTRACYJNA Jest to alternatywna w stosunku do decyzji forma zakończenia postępowania administracyjnego. Ugodą określamy porozumienie stron zawarte przed organem administracji publicznej w spornych kwestiach dotyczących rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej.(Jest to porozumienie stron a nie strony z organem!!!).
Art. 13 , art114 i art. 115 określają przesłanki które muszą być łącznie spełnione aby można było zawrzeć ugodę :
W sprawie muszą występować co najmniej dwie strony o spornych interesach przy czym rozbieżność owych interesów musi kwalifikować się do usunięcia poprzez wzajemne ustępstwa ,
Sprawa musi być zawisła tzn. musi toczyć się postępowanie administracyjne przed organem I bądź II instancji ale w danej instancji nie została wydana jeszcze decyzja administracyjna
Zawarcie ugody musi przyczynić się do uproszczenia lub przyspieszenia postępowania;
Zawarcie ugody nie sprzeciwia się konkretny przepis prawa(np. w ustawie o gospodarce nieruchomościami jest przepis który zabrania zawarcia ugody w sprawie dotyczącej wywłaszczenia nieruchomości)
Z ugodą istnieje następujący problem ;większość postępowań administracyjnych to postępowania w którym występuje jedna strona i organ administracji, jeżeli występuje jedna strona to zawarcie ugody jest wyłączone bo nie ma ona z kim zawierać tej ugody. W tych zaś sprawach gdzie stron występuje więcej na ogół w sposób skonfliktowania stron jest tak duży że o żadnych polubownym sposobie załatwieniu sprawy mowy być nie może. Do zawarcia ugody idealnie nadaje się sprawa z zakresu prawa budowlanego dotycząca czasowego zajęcia cudzej nieruchomości w związku z koniecznością wykonania niezbędnych prac remontowych. Jak wygląda procesowo kwestia zawarcia ugody?
organ odracza wydania decyzji i wyznacza stronom termin zawarcia ugody pod rygorem iż nie dochowanie terminu spowoduje rozstrzygnięcie sprawy w formie decyzji;
ugodę sporządza na piśmie upoważniony pracownik organu administracji ;
W ugodzie muszą być zawarte następujące elementy:
* oznaczenie organu przed którym została zawarta ugoda;
* oznaczenie stron ;
* przedmiot i treść ugody ;
* termin , odszkodowanie , likwidacja skutków ;
* wzmianka o odczytaniu ;
* podpisy stron i podpis pracownika administracji (bez podpisu stron i pracownika administracji , bez podpisu stron nie będzie ugody)
Tak zawarta ugoda nie wywołuje jeszcze żadnych skutków prawnych bowiem wymagane jest aby ugoda została zatwierdzona przez organ przed którym została zawarta. Ugoda jest zatwierdzana w formie postanowienia na które służy zażalenie. Takie postanowienie musi być wydane w terminie 7 dni od dnia zawarcia ugody.
(…)
… ugody musi przyczynić się do uproszczenia lub przyspieszenia postępowania;
Zawarcie ugody nie sprzeciwia się konkretny przepis prawa(np. w ustawie o gospodarce nieruchomościami jest przepis który zabrania zawarcia ugody w sprawie dotyczącej wywłaszczenia nieruchomości)
Z ugodą istnieje następujący problem ;większość postępowań administracyjnych to postępowania w którym występuje jedna strona i organ…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)