Uczestnicy procesu i ich kategorie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uczestnicy procesu i ich kategorie - strona 1 Uczestnicy procesu i ich kategorie - strona 2 Uczestnicy procesu i ich kategorie - strona 3

Fragment notatki:

Uczestnicy procesu i ich kategorie Uczestnikiem postępowania karnego jest podmiot biorący udział w procesie karnym w roli określonej przez prawo karne procesowe. Może to być osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. W oparciu o przepisy prawa karnego wyróżniamy następujące grupy: 1. Organy procesowe-organy państwowe uprawnione do wydawania decyzji procesowych w ramach toczącego się postępowania karnego. 2. Strony procesowe i quasi strony 3. Rzecznicy interesów (społecznych i indywidualnych) 4. Przedstawiciele procesowi 5. Pomocnicy procesowi ( strażnicy, konwojenci, protokolanci, tłumacze) 6. Osobowe źródła dowodowe UCZESTNICY PROCESU KARNEGO — kat, zbiorcza, każda osoba, która spełnia funkcję wyznaczoną jej w procesie.
Ad.1 ORGANY PROCESOWE Są to organy państwowe uprawnione do wydawania decyzji procesowych w określonych etapach procesu, niezależnie od innych uprawnień. Ze względu na różne etapy procesu wyróżnia się: ORGANY PROCESOWE POSTĘPOWANIA PRZYGOTOWAWCZEGO: w przypadku ŚLEDZTWA są nimi: — prokurator - kierujący lub jako nadzorujący i wykonujący czynności dla niego zastrzeżone, — sąd - stosuje tymczasowe aresztowanie i wykonuje czynności dla niego zastrzeżone, — policja - o ile prokurator przekaże jej prowadzenie śledztwa (może w całości lub części) albo dokonanie poszczególnych czynności śledztwa, w przypadku DOCHODZENIA są nimi: — policja, — prokurator - o ile przejmie sprawę do osobistego prowadzenia, - Straż Graniczna, — organy UOP w sprawach bezpieczeństwa i ochrony porządku konstytucyjnego, — sąd - stosujący tymczasowe aresztowanie i wykonuje czynności dla niego zastrzeżone, — organy, które są uprawnione do prowadzenia dochodzenia uproszczonego, tj. urzędy skarb, inspektor kontroli skarb. itp.
ORGANY PROCESOWE POSTĘPOWANIA GŁÓWNEGO, ODWOŁAWCZEGO I KASACYJNEGO: SĄD, zazwyczaj jest to sąd kolegialny, który ma formę: składu mieszanego: w sądzie okręg w sprawach o przest. zagrożone karą 25 I. lub doż. pozbawienia wolności - 2 sędziów i 3 ławników, w pozostałych przypadkach - 1 sędzia i 2 ławnikników. składu zawodowego: w II instancji, w SN w sprawach o kasację oraz w sądzie I instancji o ile sąd tak postanowi - w składzie 3 sędziów, w sądzie apelacyjnym i pozostałych w składzie pięciu sędziów, Sądem może być też jeden sędzia - w sądzie rejonowym orzekającym na posiedzeniu, w SN w post. kasacyjnym - jeśli ustawa nie wymaga wydania wyroku. przew. składu orzekającego (rozprawy) lub sędzia prowadzący posiedzenie pojednawcze w spr. z oskarż. pry prezes sądu (przewodniczący wydziału) - działa jako organ administracyjny w sądzie, wykonuje też czynności procesowych.
ORGANY PROCESOWE W POSTĘPOWANIU WYKONAWCZYM - są nimi: — sąd I instancji wydający orzeczenie podlegające wykonaniu,

(…)

… kary pozbawienia wolności, orzeka o warunkowym przedterminowym zwolnieniu, itp., — sędzia penitencjarny - sprawuje nadzór nad legalności i prawidłowością postępowania, — dyrektor kierujący określonym zakładem przewidzianym w przepisach prawa karnego wykonawczego, — komisja penitencjarna w zakładzie karnym, — sądowy kurator zawodowy, komornik, urząd skarbowy, — odpowiedni terenowy organ adm. rządowej…
…. Do stron tych zalicza się oskarżonego i skazanego, z tymże oskarżony występuje w trzech znaczeniach: oskarżony w znaczeniu ścisłym - osoba, przeciwko której wniesiono akt oskarżenia lub złożono wniosek do sądu o warunkowe umorzenie postępowania, — oskarżony w znaczeniu szerszym - uznany jest nie tylko jako oskarżony ale i podejrzany - jest tu uznawany jako osoba, która otrzymała postanowienie…
… bezpośrednio naruszone, lub zagrożone przez przestępstw - OSKARŻYCIELA POSIŁKOWEGO - wyróżnia się tu; oskarżyciela posiłkowego ubocznego - pokrzywdzony, który po wniesieniu aktu oskarżenia lub po objęciu przez niego ścigania w sprawie oskarżenia prywatnego albo w postępowaniu sądowym w sprawie o wykroczenie, składa oświadczenie, iż chce popierać oskarżenie obok oskarżyciela publicznego i następnie popiera…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz