Typy zakotwień i współdziałanie z gruntem-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 686
Wyświetleń: 2149
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Typy zakotwień i współdziałanie z gruntem.
Zakotwienie klasyczne składa się z cięgien i właściwej konstrukcji kotwiącej na którą przenoszą się przez cięgi siły poziome. Cięgna mogą być stalowe, żelbetowe i z betonu sprężonego. Układa się je w odstępach 1,5-3,0m. Płyta kotwiąca powinna być poza płaszczyzną odłamu.
Warunki zakotwienia:
kotwimy w strefie poza klinem odłamu;
warunek obliczeniowy
F - współczynnik bezpieczeństwa;
k - siła w ściągu działania na płytę kotwiącą;
Ea - parcie czynne w gruncie na 1m. długości ściany;
Ep - graniczny odpór gruntu na 1m. długości ściany;
Rodzaje zakotwień:
zakotwienia pracujące dzięki wzbudzeniu odporu w gruncie zalegającym między ścianką a konstrukcją kotwiącą. Odpór gruntu musi być większy niż siła przenoszona przez ściąg i musi się wytworzyć w wyniku nieznacznego tylko przesunięcia urządzenia kotwiącego. Do tych urządzeń zaliczamy: płyty i ściany stawiane pionowo lub pod kątem do 300. Zalicza się tu też kraty i krzyżaki pionowe lub ukośne. Płaszczyzna kotwi jest tu prostopadła lub nieco odchylona od prostopadłej do ściągu;
zakotwienia pracujące przez wzbudzenie w gruncie tarcia będącego funkcją ciężaru gruntu spoczywającego nad urządzeniem. Do zakotwień tych należą: płyty i kraty poziome lub ukośne, założone tak, że ściąg leży w ich płaszczyźnie. Ponadto zakotwienia liniowe tj. kotwy podłużne leżące na przedłużeniu ściągu;
zakotwienia przenoszące siły poziome na głębsze warstwy gruntu - pale pojedyncze zginane i kozły palowe.
Możliwe są również urządzenia stanowiące kombinację zasadniczych rodzajów zakotwień, działające w sposób złożony np. bloki kotwiące.
Zadaniem kotwień jest poprawa stateczności ścianek szczelnych, zmniejszając przy tym głębokość zabicia ścianek.Wykonywanie kotew obejmuje; wywiercenie otworu, wprowadzenie cięgna w otwór,wykonanie zastrzyku na odcinku nośnym kotwy,napięcie cięgna,dokończenie zastrzyku; płytkie-wykonywane bezpośrednio z odkopu powierzchni terenu; do konstrukcji tymczasowych; do 1m głębokości; blokowe ;do kozłów palowych;
iniektowane- do rury z końcówką wbitej w grunt wkłada się cięgno i przyśrubowuje do końcówki. Na rurę nakłada się głowicę ciśnieniową i wstrzykuje zaczyn w przestrzeń między rurę i cięgno jednocześnie podciągając równomiernie rurę. Cięgno po stwardnieniu zaczynu sprzęża się. Po zakończeniu iniekcji wszystko tężeje. Nośnośc zakotwienia zalezy od rodzaju i parametrów gruntu w jakich umieszczona jest buława Mniejszy wpływ ma długość i średnica buławy Pierwszym etapem jest wiercenie otworu specjalną rurą osłonową z użyciem traconej koronki. Po wykonaniu wiercenia do otworu wprowadzana jest kompletna kotew po czym odbywa się iniekcja zaczynem cementowym. Po wypełnieniu otworu rozpoczyna się podciąganie rury osłonowej. Warto dodać, że w trakcie wyciągania rury osłonowej dodatkowo wtłaczaliśmy zaczyn w celu dokładnego wypełnienia otworu iniektem. Najpierw wierci się otwory w gruncie na głębokość do 50m, następnie przy wyjmowaniu świdra podaje się zaczyn cementowy z bentonitem. Potem wkłada się do otworu rurę 5÷10cm z perforacją co 0,5m. Po jednej dobie (gdy stwardnieje zaczyn) do rury wprowadza się korki rozprężne, które otworzą rurę. Przez perforację wychodzi zaczyn podawany przez korek.


(…)

…)  o średnicy do ok. 0,60 m, a następnie tłoczy się zaczyn cementowy, który mieszając się z rozpulchnionym gruntem rodzimym tworzy pal.
Kolumny DSM-stosowana do wzmacniania słabego podłoża gruntowego,który po wymieszaniu z cementem przybiera formę cementogruntu. Wgłębne mieszanie polega na wprowadzeniu w podłoże specjalnego mieszadła zamontowanego na żerdzi wiertniczej.Kształt i wielkość mieszadła zależa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz