Metoda berlińska

Nasza ocena:

5
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1778
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metoda berlińska - strona 1 Metoda berlińska - strona 2 Metoda berlińska - strona 3

Fragment notatki:

Metoda berlińska.
Zabezpieczenie pionowych ścian wykopów wykonuje się dwo­ma sposobami:
• w gruntach nawodnionych wbijamy ściankę szczelną wraz z jej rozparciem lub zakotwieniem,
• w gruntach nienawodnionych ustawiamy zabezpieczenia złożone z pali stalowych, ich rozparcia lub zakotwienia oraz deskowania.
Zabezpieczenia wykopu ściankami szczelnymi niczym nie różnią się od innych ro­bót tego typu. Ścianki wbija się w warstwę nieprzepuszczalną, względnie dno wykopu osłoniętego ścianką zamykamy korkiem uszczelniającym. Zabezpieczenie wykopu w gruntach nienawodnionych tak zwaną metodą berlińską składa się z następujących operacji (rys. 10.29)
• wzdłuż ścian wykopu wbijamy dwuteowniki jako elementy, słupy nośne szalowa­nia wykopów,
• drążymy wykop i zakładamy deskowanie potwierdzając je do słupów nośnych,
• zakładamy rozpory lub kotwimy słupy dla dużych głębokości wykopu.
Dwuteowniki są wbijane w odstępach co 2-2,5 m na głębokość od 1,5 do 3 m poni­żej dna wykopu. Można je wbijać z powierzchni ziemi w terenie nieuzbrojonym i w nie­zbyt zwarty grunt. W terenie uzbrojonym wykonujemy przekop do głębokości 2 m, aby odsłonić wszelkie instalacje, a w warunkach gruntu zwartego najpierw nawierca się otwór, aby swobodnie pogrążyć w nim dwuteownik i dopiero jego dolną część wbija­my w zwarty grunt, uzyskując stosowne jego utwierdzenie jako słupa nośnego. Bale lub dyle drewniane czy stalowe są układane między stopkami dwuteowników z przy­stosowaniem ich długości dokładnie do rozstawu słupów, albo są one zaczepiane śru­bami o wewnętrzną półkę dwuteownika. W ostatnim przypadku bale, dyle mogą być znacznie dłuższe i mogą łączyć kilka słupów. W zależności od głębokości i szerokości wykopu słupy rozpieramy dodatkowo rozporami ustawionymi w jednym lub kilku po­ziomach. Podobnie można przewidzieć jedno lub wielopoziomowe ich zakotwienie w gruncie nienaruszonym.
Do rozparcia wykopów o szerokości 6-10 m używa się pojedynczych stempli drew­nianych lub rur stalowych. Są one mocowane do podłużnych belek podtrzymujących kilka słupów szalowania. W wykopach bardzo szerokich rozpory są konstruowane jako pewien układ kratowy, aby zmniejszyć długość elementów i wyeliminować możliwość ich wy boczenia. Głównym elementem rozparcia jest stosunkowo krótka, sztywna bet-ka-blachownica lub kratownica, do której przylegają krótkie stemple prostych rozpór bądź zastrzałów (rys. 10.30). Stemple i zastrzały są łączone bezpośrednio ze słupami szalowania. Zaletą konstrukcji rozporowych jest prostota ich montażu, niski koszt, ła­twość demontażu i możliwość wielokrotnego użycia. W niedostępnym terenie zwartej zabudowy można je wykorzystać jako pomosty do robót pomocniczych i transportu. Kotwienie szalowania składa się z poziomych podłużnych belek bezpośrednio podpie­rających słupy i kotwi osadzonych w gruncie i połączonych z belkami. Kotwie wyko­nuje się w otworach wiertniczych o średnicy 1(M0 cm i głębokości 6-12 m, które w gruntach nieustabilizowanych zabezpiecza się rurami obsadowymi. Do otworu wpro­wadza się cięgno stalowe lub z tworzyw sztucznych i zabetonowuje wprowadzając za­prawę pod ciśnieniem. Elementem nośnym kotwi jest jedna lub kilka buław uformo­wanych w gruncie. Koniec kotwi po jej wstępnym naciągu jest zablokowany połącze­niem z podłużną belką podchwytującą szalowanie. Najważniejszą zaletą kotwienia jest wzbudzenie współpracy szalowania ze skarpami wykopu, co ogranicza naruszenie te­renu i zapobiega osiadaniu fundamentów w jego sąsiedztwie. Kotwie nie zajmują prze­strzeni wykopu i tym samym ułatwiają wszelkie roboty budowlane. Ich wadą jest duży koszt, dość złożony, czasochłonny proces wykonawstwa i niemożliwość demontażu, co może się okazać niekorzystne ze względu na inne urządzenia podziemne. Mogą one utrudniać inne roboty podziemne. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz