To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Typy sądownictwa administracyjnego w Europie w XIX wieku Nowoczesne sądownictwo administracyjne narodziło się w Europie w ciągu XIX wieku. W tym stuleciu ukształtowały się dwa podstawowe systemy kontroli administracji: System angielski - w Anglii a za jej przykładem w kilku dalszych krajach europejskich sporne sprawy administracyjne rozpatrywały sądy powszechne. System kontynentalny vel francuski - w drugiej połowie XIX w. zaczął się w Europie odwrót od zasady powierzania kontroli administracji sądom powszechnym. Rozpowszechniły się osobne, niezawisłe, powołane specjalnie w tym celu sądy administracyjne W XIX w. wykształciły się 3 modelowe rozwiązania sądownictwa kontynentalnego : francuskie, austriackie, pruskie. Modele te wiążą się z różnymi metodami określania uprawnień sądów administracyjnych oraz z różnym trybem orzekania. Różne są także ilości instancji sądowych. Sądownictwo administracyjne we Francji w XIX wieku Za datę narodzin sądownictwa administracyjnego we Francji uchodzi rok 1799. Jednak już wcześniej, w okresie rewolucji, ustawą z 1790 r. zakazano sądom powszechnym wkraczania w działanie administracji publicznej.
W 1799 r. powołano Radę Stanu ( organ opiniodawczy i doradczy pierwszego konsula, a następnie cesarza Francuzów) , która obok innych zadań pełniła funkcję najwyższego sądu administracyjnego.
Również w 1799 r. powołano w departamentach rady prefekturalne , które obok innych funkcji spełniały rolę sądów administracyjnych I instancji Po upadku Napoleona zasady działania Rady Stanu kilkakrotnie reformowano. Celem reform było nadanie Radzie charakteru sądu administracyjnego w ścisłym tego słowa znaczeniu.
Po upadku II Cesarstwa Radę Stanu przejściowo rozwiązano aby przywrócić ją w roku 1872 ustalając jej nowe kompetencje. Rada Stanu na czele, której stał Minister Sprawiedliwości składała się z kilkudziesięciu członków, dzieliła się na kilka sekcji, z których większość miała uprawnienia administracyjne, a jedna sekcja sprawowała sądownictwo administracyjne. Rada Stanu zaczęła wydawać orzeczenia samodzielnie bez konieczności zatwierdzenia przez głowę państwa. Orzekała w II, z w niektórych wypadkach w I instancji.
Właściwość rad prefekturalnych określono enumeratywnie a właściwość Rady Stanu określono częściowo przy pomocy klauzuli generalnej.
Sądy administracyjne francuskie rozpatrywały 2 typy spraw. Stosownie do tych typów wyróżniono skargę kasacyjną (o uchylenie aktu administracyjnego) oraz pełnego orzekania (o samo odszkodowanie za błędy administracji). Sądownictwo administracyjne w Prusach w XIX wieku Właściwe sądownictwo administracyjne powołano w konstytucyjnej monarchii pruskiej. Zbudowano je w latach 1872-1883.
(…)
… administracyjnego) oraz pełnego orzekania (o samo odszkodowanie za błędy administracji).
Sądownictwo administracyjne w Prusach w XIX wieku
Właściwe sądownictwo administracyjne powołano w konstytucyjnej monarchii pruskiej. Zbudowano je w latach 1872-1883.
Pruskie sądownictwo administracyjne było trójinstancyjne:
Rolę sądów I instancji pełniły wydziały powiatowe (były to organy wykonawcze samorządu powiatowego…
… orzekać zarówno w I i zarazem ostatniej, II jak i III instancji w zależności od rodzaju sprawy)
Właściwość pruskich sądów administracyjnych określono przy pomocy metody mieszanej. Zasadniczą metodą było wyliczenie spraw podlegających orzecznictwu sądów administracyjnych (enumeracja). Klauzulę enumeracyjną uzupełniała klauzula generalna, stosowana w sprawach policyjnych i skarbowych.
Kompetencja sądów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)