4 Typowe pozycje bilansu banku centralnego
Aktywa (środki własne) Pasywa (długi i zobowiązania)
1. Zapasy w złocie 1. Pieniądz rezerwowy 2. Należności zagraniczne 2. Gotówka w obiegu 3. Udzielone kredyty 3. Obowiązkowe lokaty banków budżetowi państwa 4. Dobrowolne lokaty banków i instytucji innym bankom komercyjnym publicznych 4. Papiery wartościowe 5. Rachunki wałutowe
(obligacje, weksle) 6. Pozostałe pasywa 5. Pozostałe aktywa Razem aktywa Razem pasywa
stosunku wkładów terminowych do wkładów na rachunkach bieżących, gdyż to zapewnia mu znacznie większą swobodę w polityce kredytowej.
W strukturze aktywów banku centralnego USA (zwanego Systemem Rezerwy Federalnej) dominującą pozycję zajmują papiery wartościowe rządu, których udział w ogólnej sumie aktywów kształtuje się w granicach 75—80%. Zapasy w złocie szacowane są na około 5%, zaś pożyczki na rzecz innych instytucji depozytowych kształtują się w granicach 4—6% aktywów.
Po stronie pasywów dominującą pozycję zajmuje gotówka w obiegu jako zobowiązanie banku centralnego wobec wszystkich faktycznych i potencjalnych posiadaczy pieniądza. Bank centralny nadaje walucie krajowej moc prawną i zobowiązuje się do utrzymania względnej stabilizacji jej siły nabywczej, chociaż już nie gwarantuje jej wymienialności na złoto.
Jak wynika ze struktury aktywów i pasywów, bank centralny nie ma bezpośrednich kontaktów finansowych ani z gospodarstwami domowymi, ani z przedsiębiorstwami. Jest to sfera działania banków komercyjnych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)