Typowe postępowanie podatkowe i tryb odwołań od decyzji podatkowych organów kontrolujących

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1834
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Typowe postępowanie podatkowe i tryb odwołań od decyzji podatkowych organów kontrolujących - strona 1

Fragment notatki:

Z treści notatki możemy dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak: postępowanie podatkowe, organy samorządowe, zawieszenie postępowania, podmiotowy zakres opodatkowania, skala i stawki podatkowe, odwołanie od decyzji.

„Typowe postępowanie podatkowe i tryb odwołań od decyzji podatkowych organów kontrolujących.”
Postępowanie podatkowe stanowi odrębny rodzaj postępowania administracyjnego prowadzonego przez organy finansowe. Kolejnymi etapami postępowania podatkowego są:1) postępowanie wyjaśniające,2) ustalenie obowiązku podatkowego,3) decyzja dotycząca zobowiązania podatkowego,4) postępowanie odwoławcze,5) postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające.W pierwszym etapie organ finansowy ustala okoliczności uzasadniające wymierzenie i następnie ściągnięcie podatku. Warunkiem powstania stosunku podatkowego jest zaistnienie przedmiotu opodatkowania oraz osoby zobowiązanej do uiszczenia podatku. Dane dotyczące przedmiotu opodatkowania i samej osoby podatnika dostarcza ona sama, osoby trzecie lub zbiera je organ finansowy.Postępowanie wymiarowe jego celem jest ustalenie wielkości zobowiązania podatkowego. Z inicjatywy własnej organu finansowego lub na wniosek podatnika może być przeprowadzone postępowanie dowodowe. Dowodami mogą być: dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz zeznania podatników.W toku postępowania organ finansowy podejmuje różne decyzje incydentalne np. dotyczące dopuszczenia dowodów, czy świadków, a w zakończeniu postępowania wydaje decyzję główną, która załatwia sprawę pod względem merytorycznym. Strona niezadowolona z decyzji incydentalnej może wnieść zażalenie, a niezadowolona z decyzji głównej kończącej sprawę, posiadającej formę nakazu płatniczego, odwołanie. Odwołanie powinno być wniesione w ciągu 14 dni od ogłoszenia lub doręczenia decyzji. Postępowanie odwoławcze
ma na celu umożliwienie podatnikowi niezadowolonemu z wydanej przez organ finansowy decyzji, odwołania się do instancji wyższej. Przesłankami ewentualnej skuteczności odwołania może być w szczególności jej bezpodstawność materialna lub naruszenie trybu postępowania.Organ odwoławczy może zaskarżoną decyzję: utrzymać w mocy, uchylić w całości i wydać nową, uchylić i przekazać do ponownego rozpatrzenia przez organ, który zaskarżoną decyzję wydał. Również w postępowaniu podatkowym stosuje się postępowanie egzekucyjne, które ma na celu ściągnięcie od podatnika należnego Skarbowi Państwa świadczenia podatkowego.
HIERARCHIA INSYTUCJI
Urzędy skarbowe jako organ 1 instancji, izby skarbowe jako organy 2 instancji.W niektórych przypadkach organem 1 instancji jest izba a drugim minister finansów. W szczególnych przypadkach minister może być też organem 1 instancji.SAMORZADOWE ORGANY TO:-przewodniczący samorządowych jednostek samorządu terytorialnego jako organy 1 instancji,- samorządowe Kolegia odwoławcze jako 2 instancja.Naruszenie przepisów o właściwości powoduje nieważność postępowania.Ordynacja przewiduje możliwość

(…)

… niewielkim rozmiarze. Płatność podatku dochodowego od os fizycznych odbywa się według zasad uproszczonych. dochody osób duchownych podlegają powszechnemu opodatkowaniu obliczonym według określonych zryczałtowanych zasad. Zryczałtowaną formą opodatkowania podatkiem dochodowym jest tez karta podatkowa. Wpływy z tak pobieranego podatku zasilają budżet gminy. PODATEK DOCHODWY OD OSOB PRAWNYCH CIT (PODATEK…
… przez organy podatkowe. Nie dochodzenie terminu ustawowego powoduje bezskuteczność czynności. Terminy mogą być określane w dniach, tygodniach, miesiącach;
- Procesowe - zarówno urzędowe jak i ustawowe mogą być przywracalne. Należy jednak uprawdopodobnić nie zachowanie terminu bez winy, następuje to na wniosek strony. Podanie o przywrócenie terminu należy zgłosić w term 7 dni od dnia ustalenia przyczyny…
… postępowania, Treść postanowienia określa ordynacja.
ZWYCZAJNE I NADZWYCZAJNE ŚRODKI ODWOŁAWCZE: Zwyczajne: odwołanie należy do środków zwyczajnych, jest podstawowym środkiem zaskarżenia decyzji podatkowej. Zgodnie z zasadą dwuinstancyjności od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji służy odwołanie do jednej instancji, Właściwy do rozpatrzenie jest organ wyższego stopnia, Od decyzji izby…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz