Typologia doradców i ekspertów politycznych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 483
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Typologia doradców i ekspertów politycznych - strona 1 Typologia doradców i ekspertów politycznych - strona 2 Typologia doradców i ekspertów politycznych - strona 3

Fragment notatki:

Typologia doradców i ekspertów politycznych
Typy doradców i ekspertów politycznych: badacze - nie dążą do realizacji własnych celów aksjolodzy - związek ekspertyzy z polityką, zaangażowani w politykę. Wyznają system wartości i mając to na względzie, pracują; wąscy specjaliści - pracę wykonują fachowo i obiektywnie. Pewne sprawy formułują w wąski sposób (np. tylko od strony ekonomicznej); aroganci - wybitni specjaliści w wąskim obszarze naukowym (wydaje im się, że są najlepsi we wszystkich dziedzinach, a są tylko w jednej). Jest to najbardziej niebezpieczny typ doradcy; koniunkturaliści - gotowi są uzasadnić wszystko, co chce decydent.
Różnice pomiędzy ekspertem a doradcą: ekspert zatrudniony jest na krótki czas, doradca jest na stałe. Doradca musi znać swego pracodawcę, musi znać jego zwyczaje, „zniżyć” się do jego poziomu.
Typologia polityków w ujęciu M. Webera. Polityk wirtualny
Max Weber podzielił polityków na 4 typy: idealny; okazjonalny (czasami zabiera głos, idzie do urny wyborczej);
niezawodowy (jest w parlamencie, a np. z zawodu jest nauczycielem);
zawodowy (jest to jego zawód). Inny podział: żyje z polityki (większość; chce się dostać do parlamentu, żeby załatwić swoje sprawy); żyje dla polityki (to idealny polityk).
Według Webera ci, co żyją dla polityki - politycy rzeczywiści, właściwi; powinni mieć powołanie, siłą osobowości politycznej jest namiętne oddawanie się sprawie, poczucie odpowiedzialności i wyczucie w ocenie - zachować dystans wobec rzeczy i ludzi. Polityk wirtualny - jego głównym celem jest utrzymanie się na scenie politycznej, żyje z polityki, „zręczny menager”. Mało kiedy coś mówi, ale widać go na zdjęciach. Wszystko w jego wykonaniu jest iluzją, tworzy coś, żeby wybrać go w następnych wyborach: 1. przebojowiec - mówi w szokujący sposób, ale w konwencji intelektualnej, jest często w mediach, np. Korwin-Mikke; 2. ekscentryk - na granicy grubiaństwa, też jest często w mediach - np. Lepper.
Te dwa typy wchodzą przebojem i zostają w polityce - to karykaturalne wykorzystanie mediów dla kariery.
Idealny polityk a mąż stanu
Według Topolskiego - ci, co żyją dla polityki, są idealni i mają 3 cechy: ⇒ charyzmatyczność - cecha związana z zaufaniem, wierzy mu się w sposób ślepy; ⇒ otwartość i tolerancja; ⇒ zdolność do globalnego ujmowania rzeczywistości: globalność pierwotna - związana z czasem, ma wymiar z perspektywicznej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości; dobry polityk powinien umieć umieścić decyzję w tych trzech zasadach; globalność pozioma - ujęcie całościowe, umiejętność podejmowania decyzji, które sprawy są bardzo ważne lub mniej, hierarchizowanie spraw.


(…)

… wyborach, mąż stanu o następnym pokoleniu.
Mężowie stanu w odpowiedzi potrafią powiedzieć coś, co potem przechodzi do historii, co jest często cytowane. W kolejce do tego tytułu jest Margaret Tatcher i Helmut Kohl. Mężowie stanu rodzą się z reguły w dużych partiach; w Polsce mógłby to być Piłsudski, w Czechach - Masaryk.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz