Tworzenie spółek akcyjnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tworzenie spółek akcyjnych - strona 1 Tworzenie spółek akcyjnych - strona 2 Tworzenie spółek akcyjnych - strona 3

Fragment notatki:

W celu wykonania swych obowiązków rada nadzorcza może badać wszystkie do­kumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz do­konywać rewizji stanu majątku spółki.
Oprócz powyższych czynności o charakterze rewizyjnym, rada nadzorcza ma szczególne uprawnienia wobec zarządu. Może ona z ważnych powodów zawiesić w czynnościach poszczególnych lub wszystkich członków zarządu, jak również dele­gować kogoś ze swego grona do czasowego wykonywania czynności członków zarzą­du nie mogących sprawować swych czynności. Uprawnienia rady mogą być ponadto rozszerzone statutem, który może np. postanowić, że zarząd obowiązany jest zasię­gać zezwolenia rady przed dokonywaniem pewnych określonych czynności.
Rada nadzorcza składa się co najmniej z 3, a w spółkach publicznych co najmniej z 5 członków powoływanych i odwoływanych przez walne zgromadzenie (chyba że statut przewiduje inny sposób powoływania i odwoływania członków rady). Kaden­cja członka rady nadzorczej nie może być dłuższa niż 5 lat. Członek rady może być w każdym czasie odwołany.
W spółce akcyjnej istnieje zakaz łączenia określonych stanowisk. I tak nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej członek zarządu, prokurent, li­kwidator, kierownik oddziału lub zakładu, a także zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz dotyczy także osób bezpośrednio im podległych.
W zasadzie rada nadzorcza wykonuje swoje obowiązki kolektywnie, może jednak delegować swoich członków do samodzielnego pełnienia określonych czynności nad­zorczych. Uchwały rady nadzorczej zapadają na posiedzeniach, przy obec­ności co najmniej połowy jej członków. Uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, chyba że statut stanowi inaczej.
Spółkę można poddać kontroli zewnętrznej , i to we wszystkich fazach jej działalności. I tak przy zakładaniu spółki sprawozdanie założycieli winno być poddane badaniu jednego al­bo kilku biegłych rewidentów w zakresie jego prawdziwości i rzetelności, jak również celem (m.in.) wydania opinii, czy wartość wkładów niepieniężnych odpowiada co naj­mniej wartości nominalnej obejmowanych za nie akcji. Także później każda spółka akcyjna powinna corocznie poddać rachunek zysków i strat oraz sprawozdania spo­rządzone przez zarząd badaniu przez biegłych rewidentów zarówno pod względem ich zgodności z księgami i dokumentami, jak też faktycznego stanu majątku i intere­sów spółki. Biegłych wyznacza sąd rejestrowy.
Organem, na którego forum akcjonariusze spółki akcyjnej mogą wyrazić swą wolę, jest walne zgromadzenie. Do zakresu kompetencji tego organu należą sprawy najważniejsze, określone bądź w przepisach kodeksu spółek handlowych, bądź w sta­tucie. I tak w szczególności do kompetencji walnego zgromadzenia należą sprawy ta­kie, jak podejmowanie uchwał o rozwiązaniu spółki, podejmowanie uchwał w sprawie zamiany statutu, w sprawie połączenia spółek, a ponadto k.s.h. stanowi, że

(…)

…, że każda akcja daje prawo do jednego głosu, mogą iść w dwóch kierunkach. Po pierwsze, statut może ograniczyć prawo głosowania akcjonariuszy mających większą ilość akcji. Z drugiej strony istnieje możliwość wypusz­czenia akcji uprzywilejowanych co do głosu. Akcjonariusze mogą uczestniczyć i głosować na walnym zgromadzeniu osobiście lub przez przedstawicieli.
W zasadzie uchwały na walnym zgromadzeniu…
… wierzytelności itd. Nowe interesy mogą zaczynać jedynie wówczas, gdy jest to potrzebne do ukończenia dawnych. Podział między akcjonariuszy majątku po­zostałego po zaspokojeniu wierzycieli następuje w zasadzie w stosunku do dokona­nych przez każdego z nich wpłat na kapitał akcyjny, o ile statut nie przewiduje innego rozwiązania. Pamiętać też należy, że akcje uprzywilejowane mogą korzystać z prawa pierwszeństwa przy podziale majątku. Jeżeli kapitału akcyjnego nie wpłacono całko­wicie, a majątek spółki nie wystarcza na pokrycie jej zobowiązań, likwidatorzy powin­ni ściągnąć od każdego akcjonariusza, poczynając od akcji nieuprzywilejowanych co do podziału majątku, dalsze wpłaty w takiej wysokości, jakiej potrzeba do pokrycia zobowiązań.
Po ukończeniu likwidacji i po zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie osta­tecznych…
… mogą być pod­jęte tylko w wypadkach, gdy cały kapitał akcyjny jest na zgromadzeniu reprezentowa­ny, a nikt z obecnych nie wniósł sprzeciwu.
Udział w walnym zgromadzeniu mogą brać z reguły wszyscy akcjonariusze. Nale­ży jednak pamiętać, że w spółce akcyjnej obok właścicieli akcji imiennych występują również akcjonariusze będący właścicielami akcji na okaziciela. Toteż k.s.h. stanowi, że właściciele akcji imiennych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz