Turystyka kwalifikowana jako czynnik rozwoju gospodarczego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1547
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Turystyka kwalifikowana jako czynnik rozwoju gospodarczego - strona 1 Turystyka kwalifikowana jako czynnik rozwoju gospodarczego - strona 2

Fragment notatki:

Turystyka kwalifikowana jako czynnik rozwoju regionu.
Określenie „turystyka kwalifikowana” pojawiło się w latach 1951-1953, kiedy to w ramach działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ,obok tradycyjnych rodzajów turystyki, takich jak :piesza nizinna i górska oraz narciarska, rozwinęła się również turystyka kolarska , kajakowa, motorowa i żeglarska. Za turystę wykwalifikowanego można uważać człowieka, który posiada odpowiednią postawę poznawczą, a także niezbędny zasób wiedzy, umiejętności i sprawności, koniecznych dla skutecznego uprawiania wybranej dyscypliny turystyki oraz przestrzegającego zasad kultury turystycznej ( Z.Kruczek,1979). W tworzeniu warunków do rozwijania turystyki kwalifikowanej szczególna rola przypada wojewodom i organom samorządu w regionach. Turystyka ta ma bardzo szeroki wpływ na rozwój co postaram się w dalszej pracy udowodnić na przykładzie województwa małopolskiego. Małopolska jest regionem szczególnie predestynowanym do rozwoju turystyki przyjazdowej, gdyż posiada walory, które stanowią o dużej atrakcyjności turystycznej przez cały rok . Pod względem bogactwa dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego małopolska plasuje się na jednym z wiodących miejsc w kraju. Małopolska należy do najchętniej odwiedzanych polskich regionów. W roku 2006 odnotowano wzrost ruchu turystycznego o 13,54 % w porównaniu do 2005r.
Według badań ruchu turystycznego w Małopolsce w 2006 r. Kraków odwiedziło 8 mln turystów , co świadczy o świetnych warunkach do rozwoju. Do ważniejszych centrów obsługi ruchu turystycznego przyjazdowego w regionie zaliczamy :
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej - 1 193 350, w tym 20 625 pielgrzymów z zagranicy
Kopalnia Soli w Wieliczce - 1 065 857 (58% z zagranicy)
Muzeum KL Auschwitz Birkenau - 989 500, w tym 648 500 zagranicznych
Kraków - Zamek Królewski na Wawelu - 972 879 sprzedanych biletów
Dom Jana Pawła II w Wadowicach - 402 869, w tym 64 866 z zagranicy Szacowany wpływ z obsługi turystów w 2006 r. w Małopolsce wynosił 4,2 mld zł blisko 1mld zł więcej niż rok wcześniej Turystyka w skali regionalnej daje mieszkańcom zatrudnienie i wzrost dochodów.
Chciałabym przedstawić jak turystyka piesza górska wpływa na rozwój regionu, ponieważ jest ona najbardziej dostępna i wśród wszystkich dyscyplin uprawiana najchętniej. Kraków i okolice posiadają wiele szlaków prowadzącymi przez niezwykłe tereny- z interesującą przyrodą, zabytkami, miejscami upamiętnionymi ważnymi wydarzeniami historycznymi. Ważnym aspektem w rozwoju regionu jest jego infrastruktura. Miasto posiada własne lotnisko Kraków-Balice, które co roku zwiększa swoje połączenia, a co za tym idzie większa ilość turystów może łatwo dotrzeć do tego pięknego miejsca. Kraków posiada bardzo dobrą bazę noclegową. Każdy turysta znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce po wyczerpujących wędrówkach. Miejsc noclegowych ogółem jest 62.747.Większość hoteli stanowią obiekty średniej klasy - 48% obiektów (52% pokoi) oznaczonych jest kategorią trzygwiazdkową. Najwyższą, pięciogwiazdkową kategorię posiadało 5 hoteli (802 pokoje).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz