Trzeszczki - przykłady lokalizacji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 175
Wyświetleń: 2289
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Trzeszczki - przykłady lokalizacji - strona 1

Fragment notatki:

TRZESZCZKI-PRZYKŁADY LOKALIZACJI.ROLA Przykłady lokalizacji:
Rzepka stawu kolanowego
Kość grochowata
Trzeszczki w sąsiedztwie stawów śródstopno-palcowych
Trzeszczki w sąsiedztwie stawów śródręczno-palcowych
TRZESZCZKI zwane także HIPOMOLCHIONAMI, są to elementy (stałe lub warunkowe) w układzie kostno stawowym, które powodują zwiększenie kąta natarcia poprzez oddalenie mięśnia lub jego ścięgna od osi ruchu w stawie, na który mięsień ten działa. Np. rzepka stawu kolanowego wmontowana jest w ścięgno mięśnia czworogłowego uda i powoduje oddalenie ścięgna od osi ruchu w tym stawie oraz sprawia, że kąt natarcia końcowego odcinka ścięgna znacznie wzrasta. Ma to bardzo duże znaczenie dla możliwości wykonania jakiegokolwiek ruchu, ponieważ gdyby kat natarcia był równy zeru siła mięśnia skoncentrowana zostałaby na ściąganiu do siebie powierzchni stawowych.
HIPOMOLCHIONY WARuNKOWE występują w stawach, w których wypukła powierzchnia jest znacznie obszerniejsza niż kontaktująca się z nią powierzchnia wklęsła ( ma to miejsce np. w stawach łokciowym - bloczek kości ramiennej, głowy kości śródr. śródręczno-palcowych, śródstopno-palcowych).
W położeniu wyprostowanym wypukła część powierzchni stawowej po stronie zginania pełni rolę hipomochlionu, umożliwiając zapoczątkowanie ruchu mięśniom zginaczom. Zanikaja one podczas wykonywania ruchu w miarę przesuwania się względem siebie powierzchni stawowych
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz