Kąt ściegnowo - kostny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 665
Wyświetleń: 3535
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kąt ściegnowo - kostny - strona 1

Fragment notatki:

KĄT ŚCIĘGNOWO - KOSTNY, WIELKOŚĆ SKŁADOWEJ STAWOWEJ I OBROTOWEJ. KĄT ŚCIĘGNOWO - KOSTNY (tzw. kąt natarcia): jest to kąt przyczepu mięśnia do kości. W ustroju ludzkim kąt ten jest większy od 0 stopni, ale w zdecydowanie większej ilości tych połączeń mniejszy niż 90 stopni.
ZNACZENIE WIELKOŚCI KĄTA NATARCIA: dzięki występowaniu pewnego kąta natarcia siła działającego mięśnia ulega rozłożeniu na dwie składowe: stawowa i obrotowa.
SKŁADOWA STAWOWA: skierowana jest wzdłuż prostej łączącej środkowy punkt przyczepu mięśnia z osią obrotu w stawie. Przenoszona jest na zabezpieczenie stawu przed rozerwaniem. Chroni przed rozciągającym działaniem sił zewnętrznych.
SKŁADOWA OBROTOWA: skierowana jest prostopadle do składowej stawowej, leży na stycznej do okręgu, którego promień stanowi odległość od osi obrotu do punktu przyczepu mięśnia. Przeznaczona jest na wykonanie ruchu.
Przy wartościach kąta natarcia o kącie równym 0 stopni cała siła przeznaczona byłaby na zwieranie jamy stawowej, bez możliwości wykonania ruchu w tym stawie. Przy wartościach większych od 0 stopni, a mniejszych od 45 stopni składowa stawowa jest większa od składowej obrotowej. Przy wartościach kąta natarcia równej 45 stopni obie składowe są sobie równe, przy wartościach większych składowa obrotowa jest większa od składowej stawowej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz