Trzeci szympans - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Trzeci szympans - wykład - strona 1 Trzeci szympans - wykład - strona 2 Trzeci szympans - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Ludzi i zwierzęta wiele łączy i dzieli- przede wszystkim buta, że jesteśmy lepsi. Teza Darwina musiała wywołać oburzenie- do dziś gorszy niektórych. Podobieństwo do szympansa jest jednak uderzające (98% wspólnych genów), ponadto znaleziono wiele ogniw pośrednich. 100 tysięcy lat temu różnica ta była niemal nie zauważalna. Cechuje nas jednak wiele destrukcyjnych zachowań, których zawiązku musiały być już zauważalne w świecie zwierząt- u ludzi przyjęły jednak wybujałą formę. Rekompensuje jednak szereg działań odwrotnych- wpływających korzystnie na człowieka (np. medycyna).
Wizualnie człowiek i szympans są do siebie bardziej podobni niż dog i pekińczyk, a jednak to różne gatunki. Oddzieliły się one około 7 mln lat temu. Tym co nas najbardziej wyróżnia jest inny układ kostny oraz większy mózg- jednak jego rozwój nie był wprost proporcjonalny z rozwojem kultury (patrz: Neandertalczycy).
Człowiek- ssak z grupy naczelnych. Już grecki lekarz, Galen (ok. II w.n.e.) zauważył podobieństwo anatomiczne. Dwie główne orientacje zakładają:\
Człowiek i orangutan mają wspólnego przodka- to goryl i szympans odłączył się wcześniej (mniej popularny)
Człowiek, goryl i szympans mają wspólnego przodka- orangutan odłączył się wcześniej.
Obecnie nauką, która najlepiej pozwala zbadać jak zmieniał się genotyp człowieka i szympansa jest biologia molekularna, która pozwala obliczać jak zmieniały się gen w określonej jednostce czasu.
Miesza się łańcuchy DNA dwóch badanych gatunków- jeżeli różnica topnienia łańcucha hybrydycznego jest niższa o 1C do jednego z łańcuchów podstawowych tzn, że struktura genetyczna zmieniła się o około 1%
Po raz pierwszy wykorzystana w przypadku taksonomii ptaków przez Sibleya w 1973 roku, co wywołało kontrowersje w świecie nauki.
W 1984 Sibley i Alhiquist po raz pierwszy zastosowali biologie molekularną do zbadania pochodzenia człowieka- małpy człekokształtne są bliżej spokrewnione z ludźmi niż innymi małpami: gibbon (5%), orangutan (3,6), goryl (2,3%) i szympans (1,6%)- szympans bonobo reprezentuje nawet podobne zachowania seksualne). Najbliższymi krewnymi szympansów są więc ludzie. Dystans genetyczny między człowiekiem a szympansem jest zaledwie dwa razy większy niż między bonobo a szympansem pospolitym- człowiek ma nawet taki sam skład hemoglobiny jak oba te gatunki.
Zgodnie z obliczeniami Sibleya małpy człekokształtne odłączyły się od małp właściwych 25-30 mln lat temu. Biorąc pod uwagę proporcję DNA należy założyć że drogi ewolucyjne szympansa i człowieka rozbiegły się około 8-6 mnl lat temu. Kladystyka- sposób uprawiania taksonomii, w załeżniu którego klasyfikacja powinna być przeprowadzona obiektywnie i jednorodnie- nawet ta szkoła nie klasyfikuje szympansa i człowieka jako jeden gatunek czego niewątpliwie oczekiwałby Jared Diamond („homo troglodytes, homo paniscus i homo sapiens”)


(…)

…- rozmiar jąder dostosowany jest do charakteru i częstotliwości kopulacji danego gatunku (szympans ma jądra największe). Dużo trudniej określić dlaczego człowiek ma tak dużego penisa- nie wątpliwie jednak jego rozmiar odgrywa duże znaczenie w męskiej świadomości.
Człowiek w przeciwieństwie do zwierząt kopuluje stale. Samica ukrywa swą owulacje, co utrudnia zajście w ciążę. Wniosek: zapłodnienie…
… o swoje ojcostwo
Skryta owulacja ma na celu wprowadzenie zamętu w kwestii ojcostwa co powoduje, że samiec nie zabija dziecka jak u innych naczelnych, żeby móc podjąć kopulację na nowo
Skryta owulacja pozwala kobietom uniknąć zajścia w ciąże i niebezpieczeństwa porodu.
Cudzołóstwo jest naturalną skłonnością człowieka podobnie jak ścisły związek monogamiczny (5-30% procent dzieci pochodzi ze stosunków…
…. cementowanie pochwy). Co do faktu, że dobór naturalny wpłynął na ukształtowanie naszej anatomii nie ma wątpliwości, jednak wielu badaczy kwestionuje dobór naturalny jako źródło zachowań społecznych- boją się, że uzasadniając pewne okrutne z etycznego punktu widzenia praktyki przypisze się im etykietkę obrońcy. Należy pamiętać, że to co odróżnia ludzi i zwierzęta to przede wszystkim etyka- świat zwierząt…
…. Również atrakcyjność fizyczna odgrywa duże znaczenie (ale mniejsze w porównaniu do cech osobowości)- i w tym wypadku szukamy ludzi podobnych do nas samych. Co dalej się z tym wiąże: najpodobniejsi do nas są rodzice i rodzeństwo, więc biorąć pod uwagę tabu kazirodztwa szukamy kogoś do nich podobnego- wzorzec partnera seksualnego kształtuje się od dzieciństwa. Zazwyczaj jednak wybieramy partnerów o szeregu cech…
… może być Chinka wychowana w białej dzielnicy, która po przeniesienu się do Chinatown i tak szukała sobie białego partnera.
Darwin tłumaczył powstanie ras upodobaniem seksualnym (teoria doboru płciowego), całkowicie ignorując dobór naturalny. U zwierząt, których obszar występowania jest szeroki również zauważalne jest zróżnicowanie rasowe (rasie mówimy wtedy kiedy zwierzęta się krzyżują). Za część cech rasowych…
… rasowe prawdopodobnie ma podłoże dominacji genów i tworzących się wobec nich upodobań seksualnych- tzn, jeżeli jakiś kolor oczu „ojców założycieli” stał się dominujący to determinuje on nasz gust i staramy się znaleźć takich partnerów, którzy mają ten kolor oczu- nasze potomstwo też pewnie taki będzie miało itd.
Długośc życia warunkowana jest również genetycznie, a nie tylko kulturowo (np. małpy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz