Tryb wyłączenia pracownika z uwagi na zaangażowanie bliskości ze stroną Wyłączenie pracownika od udziału w postępowaniu z przyczyn wymienionych w art. 24 par 1 kpa następuje z mocy prawa, czyniąc go niezdolnym do udziału w tym postępowaniu z racji istnienia wymienionych w tym przepisie przesłanek. Sporne jest, czy konieczne jest wydanie postanowienia o wyłączeniu pracownika z przyczyny określonej w tym przepisie. Nawet gdyby założyć, że wydanie takiego postanowienia jest niezbędne ze względów dowodowych, co nota bene można uzyskać w drodze odpowiedniego wpisu do protokołu, to postanowienie takie mogłoby mieć jedynie charakter deklaratywny.
O wyłączeniu pracownika na podst. Art. 24 par 3 kpa jego bezpośredni przełożony orzeka w formie postanowienia, na które nie służy zażalenie. Postanowienie to ma charakter konstytutywny, co oznacza, że powoływanie się na wyłączenie pracownika w oparciu o przepis art. 24 par 3 kpa jest jednak skuteczne dopiero w razie wydania przez jego bezpośredniego przełożonego stosownego postanowienia po uprzednim uprawdopodobnieniu istnienia okoliczności które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności tego pracownika.
Wyłączenie organu administracji publicznej. Wyłączeniu od załatwienia sprawy określonej tym przepisie podlega zarówno organ administracji publicznej w sensie ścisłym, jak i pracownicy urzędu organu upoważnieni do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu organu. Wyłączenie osoby piastującej funkcję organu oraz pracowników upoważnionych przez tę osobę do załatwiania spraw administracyjnych w jego imieniu powoduje, że osoby te nie mogą skutecznie upoważnić innego, podległego im pracownika organu do załatwienia sprawy administracyjnej. Wyłączeniu na podstawie Art. 25 kpa podlega zatem zarówno organ administracji publicznej w znaczeniu osoby wykonującej funkcję tego organu jak i urząd organu w znaczeniu zespołu pracowników podległych służbowo tej osobie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)