Tryb oraz forma umorzenia postępowania egzekucyjnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tryb oraz forma umorzenia postępowania egzekucyjnego - strona 1

Fragment notatki:

Tryb oraz forma umorzenia postępowania egzekucyjnego Umorzenie postępowania egzekucyjnego następuje: z urzędu
na żądanie zobowiązanego
na żądanie wierzyciela
W sprawie umorzenia postępowania organ wydaje postanowienie .
Art. 34 par 4 umorzenie na podstawie wniesionego zarzutu organ orzeka umorzeniu w drodze postanowienia w sprawie zgłoszonych zarzutów .
Na postanowienie służy zażalenie zarówno dla zobowiązanego, jak i dla wierzyciela jeśli nie jest on jednocześnie organem egzekucyjnym.
Skutki prawne umorzenia postępowania egzekucyjnego Skutkiem prawnym umorzenia postępowania jest co do zasady uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych . Prawa osób trzecich nabyte na skutek tych czynności pozostają w mocy np. własność rzeczy nabytych wskutek sprzedaży egzekucyjnej. Umorzenie nie powoduje uchylenia dokonanych czynności gdy:
umorzenie nastąpiło na żądanie wierzyciela - art 59 par 1 pkt 9
postępowanie umorzono z powodu stwierdzenia, że koszty egzekucyjne będą wyższe niż uzyskana kwota
Uchylenie dokonanych czynności na wskutek umorzenia postępowania następuje z mocy prawa , ale w razie potrzeby organ wydaje postanowienie .
Postanowienie może być wydane z urzędu oraz na żądanie uczestnika postępowania mającego interes prawny rozstrzygnięciu sprawy.
Zażalenie na postanowienie może złożyć każdy kogo interesu dotyczy postanowienie, także osoby trzecie.
Możliwe jest wszczęcie postępowania po ustaniu przyczyn powodujących jego umorzenie np. doręczenie upomnienia lub ujawnienie majątku z którego można przeprowadzić egzekucje art. 62
Jeżeli po trzeciej licytacji żaden z właścicieli nie przejął nieruchomości na własność, nowa egzekucja z tej samej nieruchomości może być wszczęta dopiero po 12 miesiącach od uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu egzekucji (art 111 k). nie wyklucza to jednakże stosowania innych środków egzekucyjnych
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz