Trójelementowa koncepcja państwa wg Georga Jellinka
Istnieją składniki konstytutywne organizacji państwowej i gdy występują na określonym etapie rozwoju, to wtedy można powiedzieć, że państwo jest organizacją polityczną społeczeństwa.
Państwo to korporacja osiadłego ludu, wyposażona w bezpośrednią, samorodną władzę zwierzchnią nad korporacją terytorialną:
Elementy koncepcji państwa:
ludność: ogół osób fizycznych zamieszkujących określone państwo, które podlegają jego jurysdykcji. Status prawny ludności regulują organy państwowe, które ustalają zakres praw i obowiązków obywateli jak i cudzoziemców. Ważnym pojęciem jest obywatelstwo, które stanowi trwały węzeł prawny łączący osobę fizyczną z państwie i wiąże się z uprawnieniami i obowiązkami tejże jednostki. Ludność wpływa na siłę organizacji i stwarza możliwości rozwoju cywilizacyjnego.
terytorium: podstawowy warunek istnienia państwa. Obsar geograficzny, przestrzenna sfera ludzkiej działalności, na którym rozciąga się zwierzchnictwo władzy państwowe - przestrzeń lądowa, morska i przestrzenna. Pojęcie integralności i niepodzielności terytorialnej - prawo ochrony całości terytorium (Deklaracja KBWE 1975)
władza publiczna - suwerenna: zdolność do narzucania i egzekwowania decyzji, czyli wpływania na ludzi, by zachowywali się w sposób oczekiwany i pożądany (F. Ryszka) władza suwerenna czyli, niezależność władzy od wszelkiej winnej władzy w stosunkach z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi oraz od wszelkiej władzy wewnątrz państwa
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)