PAŃSTWO
Definicja państwa: Trwa spór o definicję państwa, jednakże od wieku XIX tak naprawdę są dwie definicje, które modyfikuje się i to w minimalnym zakresie. definicja Jellinka - trójelementowa TERYTORIUM - obszar, na którym rozciąga się władza danego państwa, kultura, język. LUDNOŚĆ - ludzie niezależnie od etnicznych powiązań zamieszkują dany teren, mogą się różnić: rasą, wyznaniem, rozwojem ekonomicznym, społecznym. WŁADZA - zorganizowana dla porządku na danym terytorium wśród ludności. Może, ale nie musi mieć legitymizacji, od ludności. Może rozciągać się na całym terytorium, ale czasem nie musi/może. Forma organizacji władzy - różnorodna. definicja Znamierowskiego - socjologiczna Do powyższych elementów dodał on czwarty, nazwał go „konstytucją” - współcześnie uznajemy, żę jest to zorganizowany system utrzymujący porządek w społeczeństwie, najczęściej prawny, ale może też być religijny, moralny lub narzucony z zewnątrz.
Geneza państwa
koncepcja teistyczna - bóg lub bogowie zakładają dane państwo, gdyż ludzie nie byliby w stanie. Ten element występuje w wielu starożytnych państwach (Chiny, Egipt, Mezopotamia, kraje Ameryki Południowej)
koncepcja umowy społecznej - jej początek dał Grocjusz, istotą jest, że państwo powstaje na skutek pierwotnej umowy społecznej między naszymi przodkami, my jedynie wstępujemy do tej umowy. Późniejsi twórcy rozbudowują koncepcję np. Pufendorf, który wyróżnia trzy etapy powstawania państwa:
podjęcie decyzji o zorganizowaniu państwa
ustalenie reguł (czyli np. uchwalenie konstytucji)
wybór władz na podstawie ustalonych wcześniej reguł ^ Jean-Jacques Rousseau - tworzy o najbardziej rozwiniętą koncepcję umowy społecznej. Zakłada ją na istnieniu w każdym z ludzi „woli powszechnej”. Jest to chęć w każdym z ludzi do życia w bezpiecznym społeczeństwie. Dlatego ludzie żyjący w społeczeństwie oddają fragment swojej wolności państwu, które może karać gdy występujemy przeciwko regułom w danym społeczeństwie.
PARADOKS ROUSSEAU
Po dokonaniu czynu przeciwko woli powszechnej, państwo pozbawiające nas wolności (w więzieniu) w zasadzie przywraca nam stan gody z naszą własną wolą życia w bezpiecznym społeczeństwie. Zatem paradoksalnie państwo zwraca nam wolność.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)