Transport CO2 we krwi - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 679
Wyświetleń: 3227
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Transport CO2 we krwi - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Transport CO2 we krwi.
We krwi przepływającej przez siec naczyń włosowatych krążenia dużego zawartość dwutlenku węgla zwiększa sie o 50 Ml, CO2 na litr krwi i jego prężność zwiększa sie o 0, 8 Kpa. Krew tętnicza w zbiorniku tętniczym dużym zawiera około 470 Ml, CO2/L krwi i PCO2 = 6, 1 Kpa.
Dwutlenek węgla dyfundujący z tkanek do krwi przepływającej przez naczynia włosowate jest transportowany do płuc:
_ około 6% w postaci CO2 rozpuszczonego na zasadzie rozpuszczalności fizycznej w osoczu i w cytoplazmie erytrocytów
_ około 88% w postaci jonów HCO3- związanych przez wodorowęglanowy układ buforowy osocza i erytrocytów
_ około 6% w postaci karbaminianów, CO2 związanego z wolnymi grupami aminowymi białek osocza i hemoglobiny
Cząsteczki CO2 dyfundujące z tkanek do krwi rozpuszczają sie w osoczu na zasadzie rozpuszczalności fizycznej i przenikają w tej postaci do wnętrza erytrocytów. Tam pod wpływem enzymu anhydrozy węglanowej dwutlenek węgla wiąże sie z woda i powstaje kwas węglowy.
Kwas węglowy dysocjuje na wolne jony H+ i HCO3-. Jony H+ wiążą sie z hemoglobina, większość jonów HCO3- dyfunduje zaś do osocza.
Zwiększenie stężenia jonów HCO3- w osoczu krwi żylnej i zmniejszenie we krwi tętniczej powoduje wędrówkę jonów Cl- przez otoczkę erytrocytów. We krwi żylnej jony HCO3- przechodzą z erytrocytów do osocza, jony Cl- zaś wchodzą do ich wnętrza. We krwi tętniczej jony Cl- wychodzą z erytrocytów do osocza.
Dwutlenek węgla rozpuszczony w osoczu i znajdujący sie w erytrocytach wiąże sie z grupami aminowymi aminokwasów, z których SA zbudowane białka osocza i hemoglobina. W wyniku reakcji:
CO2 + R − NH2 ! R − NHCOOH
tworzą sie karbaminiany. Większość karbaminianów powstaje w erytrocytach po polaczeniu sie, CO2 z grupami aminowymi hemoglobiny.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz