Transoptory - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1176
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Transoptory -  omówienie zagadnienia - strona 1

Fragment notatki:

TRANSOPTORY Fotoodbiorniki możemy sprzęgać z diodami elektroluminescencyjnymi, w celu przesłania sygnałów na drodze optycznej. W ten sposób uzyskujemy przekazywanie sygnałów z jednego układu do drugiego, przy galwanicznym odseparowaniu tych układów. Tak powstały przyrząd nazywamy transoptorem (dioda i fotodetektor w różnych obudowach) lub łączem optoelektronicznym (dioda i fotodetektor w jednej obudowie). Transoptor jest półprzewodnikowym elementem optoelektronicznym, składającym się z co najmniej jednego fotoemitera i co najmniej jednego fotodetektora, umieszczonych we wspólnej obudowie ( rys.9.13 ). Rys. 9.13. Budowa transoptora 1 - fotoemiter, 2 - fotodetektor, 3 - światłowód, 4 - obudowa. Transoptor może być:
zamknięty - transmisja promieniowania między diodą i fotodetektorem następuje za pomocą światłowodu, otwarty - transmisja promieniowania między diodą i fotodetektorem następuje w powietrzu.
Transoptor pozwala przesyłać sygnały elektryczne z wejścia na wyjście bez połączeń galwanicznych obwodów wejściowego i wyjściowego.
W transoptorze rolę fotoemitera w obwodzie wejściowym spełnia zwykle dioda elektroluminescencyjna z arsenku galu GaAs . Na wyjściu transoptora może znajdować się fotodioda lub fototranzystor. a) b)
Rys. 9.14. Schemat transoptorów. a) z fotodiodą, b) z fototranzystorem. Rzadziej stosuje się fototyrystor, fotodarlington, fotodiodę i tranzystor, bramkę logiczną NAND. Transoptor pracuje w zakresie podczerwieni.
Parametry transoptora charakteryzują właściwości jego elementów składowych, tzn. diody elektroluminescencyjnej i fotodetektora.
Rys. 9.15. Charakterystyka przejściowa transoptora: dioda elektroluminescencyjna - fototranzystor. Charakterystyka przejściowa ( rys. 9.15 ) przedstawia zależność prądu wyjściowego I o (np. prądu kolektor-emiter I CE fototranzystora) od prądu wejściowego I I (np. prądu przewodzenia I F fotodiody). Z nachylenia tej charakterystyki możemy wyznaczyć wzmocnienie transoptora , nazywane również przekładnią prądową CTR .
Wartość CTR zależy przede wszystkim od fotodetektora. Typowe wartości podano w tabeli 9.1.
Tabela 9.1 Przykładowe parametry transoptorów Odbiornik
Wzmocnienie
Częstotliwość graniczna


(…)

… zewnętrznego i powraca do fotodetektora. W transoptorach szczelinowych strumień promieniowania może być przerwany mechanicznie przez przedmiot wkładany w szczelinę między fotodetektorem a fotoemiterem.
Zastosowanie transoptorów. Transoptory stosuje się:
do galwanicznego rozdzielania obwodów, - np. w technice wysokich napięć,
w technice pomiarowej i automatyce,
w sprzęcie komputerowym,
w sprzęcie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz