Transformacja wolnorynkowa i wzrost gospodaczy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Transformacja wolnorynkowa i wzrost gospodaczy - wykład - strona 1 Transformacja wolnorynkowa i wzrost gospodaczy - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Transformacja wolnorynkowa - proces przechodzenia z gospodarki centralnie planowanej lub nakazowo-rozdzielczej do kapitalistycznej, czyli wolnorynkowej. Polega na podjęciu szeregu działań takich jak:
uwolnienie cen, które od tej pory mają być regulowane przez popyt i podaż
zwiększenie swobód gospodarczych i uczestnictwa w rynku osób fizycznych i prawnych (np. przedsiębiorstw)
prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych
dopuszczenie do rynku kapitału zagraniczego i umożliwienie inwestycji osobom indywidualnym, spółkom czy innym przediębiorstwom
otwarcie giełdy papierów wartościowych, na której można m.in. nabywać i zbywać akcje spółek giełdowych.
Transformacja wolnorynkowa jest procesem skomplikowanymm długotrwałym i trudnym nie tylko ze względów czysto techniczno-ekonomicznych, ale też polityczno-społecznych. Z tych względów może być przeprowadzona jedynie częściowo lub nawet cofana.
Stopa wzrostu gospodarczego Średnioroczne tempo wzrostu ● Teoria wzrostu gospodarczego określa czynniki, uwarunkowania i ograniczenia, które decydują o zmianach podstawowych kategorii ekonomicznych na szczeblu makroekonomicznym. wykazano zależność między stopą oszczędzania i kapitałochłonnością a stopą przyrostu dochodu narodowego
Wzrost gospodarczy to zwiększenie się rocznej produkcji dóbr i usług w kraju. Miarą wielkości wykorzystaną do pomiaru wzrostu gospodarczego są: PNB, PKB, DN. Odnosi się tylko do zmian ilościowych, przy założeniu, że podstawowe wielkości makroekonomiczne charakteryzują się długofalowym trendem.
Korzyścią ze wzrostu gospodarczego i rozwoju gospodarczego jest podwyższenie standardu życia, lepsza sytuacja socjalna, większe bezpieczeństwo publiczne.
Od niedawna część badaczy kwestionuje PKB jako uniwersalną miarę wzrostu gospodarczego. Nowe sugerowane miary w większym stopniu mają koncentrować się na wzroście wartości posiadanych przez osoby fizyczne i firmy dóbr i oparte są o powiązane ze sobą miary PKB oraz indeksy cen: PPI i CPI.
PKB
PKB per capita (ang. GDP per capita) to jeden z najczęściej stosowanych na świecie mierników zamożnosci państwa (społecznosci w nim mieszkającej). Sposób jego obliczania jest bardzo prosty - wartość Produktu Krajowego Brutto danego państwa dzielimy przez liczbę jego mieszkańców. Pojęcie PKB per capita pojawiło sie na świecie ze względu na niespójność w podawaniu dochodu narodowego państw jako niepodwarzalnej miary ich zamożności.
Rola państwa w gospodarce, w tym:
publicznoprawne i prywatnoprawne funkcje państwa (imperium idominium); Skarb Państwa jako forma działania państwa wstosunkach cywilnoprawnych, zamówienia publiczne, zasady wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa

(…)

… i Administracji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i inne).

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz