Traktat Wersalski

Nasza ocena:

5
Pobrań: 259
Wyświetleń: 1365
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Traktat Wersalski - strona 1

Fragment notatki:

Traktat Wersalski: Podpisany 28.06.1919
Na między narodowej konferencji pokojowej w Paryżu. Dotyczy nowych granic państwa polskiego
po zakończeniu I wś.
* przebieg zachodniej granicy Polski, chwiejne stanowisko mocarstw zachodnich tej sprawie
*W konferencji wzięło udział 27 krajów a w radzie najwyższej 5 zwycięskich mocarstw głównym jej celem było ustalenie trwałego pokoju i losów pokonanych państw.*29.01.1919 przew. PKN Roman Dmowski przedstawił polskie postulaty terytorialne.
Tymi postulatami zajęła się komisja do spraw Polskich której przewodniczył Cambon. Po rozpatrzeniu wniosków komisja przedstawiła swoje wnioski Radzie najwyższej. 12.03.1919 Był on w miarę przychylny dla Polaków
Nieprzychylni Polakom byli Brytyjczycy którzy starali się rozpisać traktat tak, aby podpisali go Niemcy. W kwietniu Wilson przekonany przez Brytyjczyków oświadczył, że Gdańsk ma stać się wolnym umiędzynarodowionym lub niezależnym terytorium przygotowano projekt Wolnego Miasta Gdańsk. Ignacy Paderewski, przedstawiciel władz Polskich w wersalu usiłował przeciwdziałac oderwaniu Gdańska od Polski ale wszystko już było przesądzone. 28.06.1919 podpisano w Wersalu traktat pokojowy który został ratyfikowany przez sejm polski 31.07.1919 a postanowienia weszły w życie 10.011920.
Na jego mocy Polska otrzymała pomorze wschodnie bez gdańska i znaczną część wielkopolski. A na warmi i mazurach plebiscyty górnym Śląsku przeprowadzono plebiscyty. Gdańsk stał się wolnym miastem. Traktat wersalski nie spełniał oczekiwań Polaków za sprawą brytyjskiego premiera Polska uzyskała na zachodzie znacznie mniej terytoriow i mieszkańców niż wynikalo to z wcześniejszych ustalen komisji do spraw polskich.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz